ŽENEVA, BRATISLAVA. Vo väčšine priemyselných krajín sa zhruba jedno percento detí narodí veľmi predčasne. Znamená to, že k pôrodu dochádza pred 32. týždňom, čiže skôr než dva mesiace pred termínom.

Vďaka pokrokom v novorodeneckej starostlivosti majú deti síce dobré šance na prežitie, no naďalej čelia vysokému riziku vzniku neuropsychologických porúch.
Mozgy predčasne narodených detí sú totiž ešte nezrelé. Vývoj orgánu musí pokračovať na jednotke intenzívnej starostlivosti.
Deti sa však ocitajú vo veľmi odlišných podmienkach, aké by mali v maternici. Namiesto úderov matkinho srdca počujú pípanie alarmov, plač ostatných novorodencov a búchanie dverí.
Stresujúca atmosféra oddelení intenzívnej starostlivosti preto nie je ideálnym prostredím na rozvoj mozgov krehkých novorodencov.
Nezrelý mozog trpí stresom
Približne u polovice predčasne narodených detí sa neskôr objavujú poruchy vývoja nervového systému. Časté sú ťažkosti s učením a pozornosťou, prípadne emocionálne poruchy.
“Veľmi rozrušené deti sa takmer okamžite upokojili, ich pozornosť sa upriamila na hudbu.
„
"Nezrelosť mozgu v kombinácii s rušivým zmyslovým prostredím vysvetľuje, prečo sa neurónové siete nevyvíjajú normálne," vysvetľuje v tlačovej správe Petra Hüppiová.
Výskumníci zo Ženevskej univerzity a z tamojšej univerzitnej nemocnice preto navrhli originálne riešenie - vytvorili špeciálnu hudbu, ktorú plne prispôsobili potrebám predčasne narodených bábätiek.
Prvé výsledky sú pôsobivé.
U predčasne narodených detí, ktoré počúvali takúto hudbu, sa neurónové siete vyvíjali oveľa lepšie než u detí bez hudby. Hudba pôsobila obzvlášť priaznivo na časti mozgu, ktoré sa podieľajú na zmyslových a kognitívnych funkciách.