BRATISLAVA. Intenzívne svrbenie, pálenia, vyrážky, ale aj niektoré prenosné ochorenia. Uštipnutie komárom môže na tele zanechať nepríjemné stopy.
Komáre na Slovensku zatiaľ nebezpečné parazity ani vírusy nešíria, no obzvlášť pre alergikov býva záťažou aj bežné pichnutie.

Keď komár prepichne svojím ciciakom pokožku a začne sa kŕmiť krvou, do ľudského tela preniknú jeho sliny.
Imunitný systém ich považuje za cudziu látku a snaží sa tejto cudzorodej látky zbaviť.
Histamín zvýši prekrvenie v mieste vpichu a v okolí vzrastie aj počet bielych krviniek. Reakcia sa prejaví opuchom a zápalom. Histamín zároveň vysiela do okolitých nervov signály, ktoré človek vníma ako svrbenie.
Ak chápete procesy, ktoré v tele spustí uštipnutie, tak rozumiete aj dôvodu, prečo vám škriabanie štípanca nemôže priniesť úľavu. Škriabaním si totiž na zapálenom mieste vytvárate ďalšie ranky, ktorých znečistenie infekciu iba zhorší.
Opuch a svrbenie môžete zmierniť viacerými metódami:
- Alergikom môžu pomôcť antihistaminiká, účinné sú aj chladivé gély, ktoré sú v lekárňach dostupné bez predpisu.
- Ak nemáte poruke lekárničku, môžete miesto vpichu schladiť pomocou ľadu alebo studenou vodou. Úľavu však podľa dostupných dôkazov dokážu priniesť aj teplé obklady.
- Prospešné môžu byť aj antibakteriálne účinky medu, ranu si môžete natrieť aj aloe vera, ktoré preukázateľne podporuje hojenie a potláča zápaly.
- Niektorým ľuďom zaberajú aj olejčeky z čajovníka či levandule, šťava z citrusov, ovsená kaša, prípadne kokosový olej. Tieto domáce recepty však nemajú pevnú oporu vo vede.
- Nepríjemné príznaky spontánne odznejú v priebehu minút, ale aj niekoľkých dní. Ak však po uštipnutí komárom trpíte horúčkou, bolesťou hlavy, nevoľnosťou, bolesťami kĺbov alebo zvracaním, vyhľadajte lekársku pomoc.