Pri nadmernom potení pomáhajú striedavé kúpele v horúcej a studenej vode. Zmena teploty sťahuje cievy a tým zmierňuje vylučovanie potu. Procedúru môžete doplniť kúpeľom s kockami ľadu a citrónovou šťavou.
Neodporúča sa ľuďom trpiacim na cukrovku a ťažkosťami s krvným obehom.
Ak sa vám nadmerne potia nohy, dožičte im kúpele v horúcom roztoku ružového hypermangánu, umývajte ich dezodoračnými mydlami a občas potierajte formalínovou masťou.
Čo to stojí: pár korún
*Dezodoranty a antiperspiranty
Dezodoračné prípravky potláčajú zápach, ale neznižujú tvorbu potu. Ich nevýhodou je tiež, že účinok je krátkodobý, a preto ich treba používať aj niekoľkokrát denne.
Antiperspiranty obsahujú aktívnu zložku, ktorá obmedzuje tvorbu potu, množenie baktérií a zároveň potláčajú zápach. Obsahujú veľa chemických látok, ktoré pôsobia sťahujúco, lokálne anestetiká, kyseliny, formaldehyd, rôzne soli kovov. Napriek upozorneniam onkológov poškodenie organizmu podľa väčšiny dermatológov z nich nehrozí, pretože vzhľadom na veľkosť molekuly sa hliník do organizmu nevstrebáva.
Mnohí onkológovia ich však neodporúčajú používať ženám na vyholené podpazušie. Dermatologička Eva Rasochová radí, že ich spočiatku treba nanášať raz denne, najlepšie večer na umytú a osušenú pokožku. Po týždni by sa vylučovanie potu malo tak znížiť, že ho stačí naniesť dva, najviac tri razy do týždňa.
Čo to stojí: od 50 korún a viac
*Ionoforéza
Ak nepomôžu antiperspiranty, možno skúsiť ionoforézu. Je to elektroliečebná metóda. Pri tejto metóde sa aplikuje prúd nízkej intenzity na dlane alebo chodidlá namočené v roztoku elektrolytu. Sedenia trvajú dvadsať minút a treba ich pravidelne opakovať, najprv niekoľkokrát do týždňa. Postupne sa interval medzi nimi predlžuje na jeden až dva týždne. Nevýhodou je nutnosť dlhodobého či stáleho podávania, pretože výsledky liečby sú rozdielne. Niektorí pacienti sú spokojní, iní si sťažujú, že ich toto liečenie oberá iba o čas. Zariadenie na ionoforézu si možno kúpiť a liečiť sa doma.
Kde to robia: kozmetické, rehabilitačné, zdravotnícke centrá
Čo to stojí: od 0 korún po pár desiatok korún za sedenie
*Injekcie botulotoxínom
Ide o jed, ktorý produkuje baktéria Clostridium botulinum a je jedným z najsilnejších, aké poznáme. Do kože sa aplikuje extrémne nízka dávka botulotoxínu. Robí sa vtedy, ak nadmerné potenie nesúvisí s niektorým celkovým ochorením. Liečba je založená na blokáde prenosu nervových impulzov. Najtypickejšie miesto je podpazušie, ale robí sa aj na iných miestach tela. Celý zákrok sa robí ambulantne, trvá niekoľko desiatok minút, lekár aplikuje niekoľkými vpichmi jed pod kožu - jeden vpich vždy na jeden centimeter štvorcový. Účinok botulotoxínu nastupuje 4 až 6 dní po aplikácii.
Nevýhody: zákrok treba opakovať, nejde totiž o trvalé vyliečenie, ale potenie sa výrazne obmedzí, až zastaví na 6 až 12 mesiacov.
Kde to robia: kozmetické, zdravotnícke centrá, dermatologické kliniky
Čo to stojí: cena za aplikáciu podľa rozsahu 2 - 16-tisíc korún
*Chirurgické riešenie - sympatektómia
V prípadoch extrémneho potenia rúk, podpazušia, tváre alebo nôh je východiskom chirurgické riešenie. Tento zákrok môže byť trvalý, ak sa chirurgicky prerušia nervové dráhy, alebo iba prechodný, ak sa nervový prenos preruší kovovou svorkou. Svorka sa dá podľa potreby odstrániť a potenie sa vráti do pôvodného stavu. Rozptýlené potenie na hrudníku a celom tele však chirurgicky riešiť nemožno. Podľa slov viacerých dermatológov sa chirurgické riešenie potenia u nás robí len veľmi zriedka.
Náš tip proti zápachu:
Švajčiarska metóda
Podľa tejto metódy sa má človek tri mesiace ráno a večer umývať antibakteriálnym mydlom a na vlasy používať len antibakteriálny šampón.
Platia aj ďalšie pravidlá: uterák vždy použiť len raz, rovnako bielizeň i pyžamo. Prať ich treba v horúcej vode s antibakteriálnym prípravkom.
Po antibakteriálnom štvrťroku už stačí sprchovať sa len raz denne a vlasy umývať obyčajným šampónom. Po troch mesiacoch vraj človek nezačne zapáchať od potu, ani keby sa niekoľko dní neumýval.
Zelený čaj do topánok
Ak vám smrdia nohy a neviete si s tým rady, riešením môže byť tradičný čínsky zelený čaj. Skúste to ako študenti singapurskej vyššej strednej školy Temasek, ktorí pri svojom projekte zistili, že zelený čaj nakvapkaný do vložiek do topánok znižuje zápach spôsobovaný spotenými nohami. Čaj totiž vynikajúco bráni mikroorganizmom v raste.