FOTO
* Je naozaj nebezpečné potláčať kýchanie?
Áno. Ak si pravidelne podržíte nos a potlačíte kýchnutie, vzduch a vlhkosť sa pod veľkým tlakom dostávajú do citlivých oblastí uší, pričom hrozí nebezpečenstvo infekcie.
* Každé tehotenstvo stojí budúcu mamičku jeden zub.
Nemusí to byť tak. Dieťa síce oberá matku o vápnik, ale z kostí nie zo zubov. Tehotenstvo síce mení prostredie v ústach, ale nie natoľko aby sa rozpadol celý zdravý zub.
* Mamičky na materskej si užívajú dovolenku
Krutý omyl. Matky zažívajú viac stresu ako podnikatelia.Vrchol stresovej krivky matiek starajúcich sa o malé deti je značne vyšší ako hladina stresu u podnikateľa stojaceho na pokraji bankrotu. Tvrdí to anglický psychológ David Lewis, ktorý skúmal stupeň stresu u riaditeľov, parašutistov, kaskadérov a matiek s malými deťmi. Pokiaľ ide o každodennú dávku stresu, ukázali sa ako bezkonkurenčné matky detí mladších ako 5 rokov.
* Rastú vlasy naozaj rýchlejšie, keď sa často strihajú?
Nie. Môžu rásť rýchlejšie len skinhedom. Pokožka sa totiž pri holení prekrvuje, a to môže podporiť rast vlasov.
* Hrozí človeku, ktorému pukajú kĺby prstov, naozaj artritída?
Nie. V kĺboch prstov pukne niekedy takmer každému. Tento zvuk vzniká z toho, že sa uvoľňuje vzduch nahromadený medzi kosťami.
* Je človek naozaj tým unavenejší, čím dlhšie spí?
Nie. Šťastní a spokojní ľudia môžu spať, koľko chcú, a nebudú sa cítiť malátni. V prípadoch, keď je niekto neustále malátny a napriek dostatku spánku sa necíti nikdy celkom fit, môže ísť o nejakú chorobu alebo depresiu.
* Je naozaj také nebezpečné jesť jedno vajce denne?
Nie. Tvrdia odborníci z Kansaskej štátnej univerzity v USA. Ak človek netrpí na ochorenie srdca a nemá zvýšený cholesterol napríklad z dôvodu metabolickej poruchy, môže si vraj bez akýchkoľvek výčitiek dožičiť denne jedno až dve vajíčka.
* Je naozaj nevyhnutné, aby všetky kozmetické prípravky, ktoré používame napríklad na tvár, boli jednej značky?
Nie, tvrdia dermatokozmetičky. Je to síce sen kozmetických firiem, ale aj produkty od rôznych výrobcov môžu spolu dobre harmonizovať.
* Po umytí zubov si poriadne vypláchnuť ústa.
Nie je to správne. Profesor K.Konig, expert na hygienu úst z Holandska vysvetľuje prečo: "Dôležité amínfluoridy z kvalitných zubných pást by mali zostať na zuboch a pôsobiť na ne dlhodobo. Ak si povyplachujeme ústa, tak ako nás to kedysi učili naši rodičia, zbytočne ich zmývame."
* Je pravda, že jód pred narodením zvyšuje IQ až o desať percent?
Áno, čiastočne. Tehotné a dojčiace ženy môžu podľa expertov zvýšiť inteligenčný kvocient svojho dieťaťa o päť až desať percent jednoducho tak, že budú konzumovať odporúčané denné dávky jódu. Odporúčaná denná dávka je približne 100 mikrogramov - u tehotných a dojčiacich detí o čosi vyššia.
* Spôsobuje štipľavé korenie zvýšené potenie?
Áno. Čili a podobné ostré korenia obsahujú látku zvanú kapsaicín, ktorá rozširuje cievy a zvyšuje pulz. Vtedy telo začína produkovať pot.
* Je pravda, že vysoké opätky spôsobujú artritídu?
Áno, ženy, ktoré rady nosia topánky na vysokých opätkoch, riskujú artritídu kolien. Hovorili to už naše babičky a potvrdili to aj vedci z Harvardskej univerzity. Chôdza v topánkach na minimálne päť centimetrov vysokom opätku už výrazne mení normálnu funkciu kolena.
* Je naozaj pravda, že vápnik nechty zlepšuje?
Nie. Vápnikové preparáty nepomáhajú spevniť nechty. Pravdepodobne nám chýba skôr zinok. Ženy, ktoré si preto kupujú tabletky s obsahom vápnika, vyhadzujú peniaze. Vyplýva to aj z výskumu, ktorý zverejnil lekársky časopis New England Journal of Medicine. (uj)