LOS ANGELES, BRATISLAVA. V porovnaní s mužmi majú ženy vyššie riziko vzniku Alzheimerovej choroby. Zároveň platí, že sa ochorenie dokáže v ženských mozgoch šíriť rýchlejšie než v mužských.
Vyššie zastúpenie medzi chorými sa zvyklo vysvetľovať tým, že ženy jednoducho žijú dlhšie, a preto je pravdepodobnejšie, že sa u nich ochorenie stihne prejaviť.
Výsledky najnovších výskumov však vytvárajú omnoho komplexnejší obraz. Rozdielne dynamiky ochorenia vyplývajú aj z biologických a genetických odlišností medzi mužmi a ženami.
Podrobnosti priblížili vedci z Kalifornskej univerzity a z medicínskeho centra Vanderbiltovej univerzity počas Medzinárodnej konferencie Alzheimerovej asociácie v Los Angeles.
„Väčšina ľudí žijúcich s Alzheimerovou chorobou sú ženy a je nevyhnutné pochopiť prečo,“ píše v tlačovej správe vedecká sekretárka Azheimerovej asociácie Maria Carrillová.
Charakteristickým prejavom ochorenia je produkcia škodlivých foriem tau proteínu a amyloidu beta.
Tieto bielkoviny sa hromadia v mozgu, vytvárajú v ňom zhluky, spôsobujú odumieranie neurónov a v konečnom dôsledku vyvolajú demenciu.
Toxické bielkoviny sa však v ženskom mozgu šíria rýchlejšie, než u mužov. príčinou sú zrejme lepšie prepojenia, ktoré majú ostatné časti mozgu s oblasťami tvoriacimi tau bielkovinu.
Rýchlejšie šírenie bielkoviny tak môže spôsobiť prudší kognitívny úpadok.
Odlišný priebeh choroby môže súvisieť aj s rozdielnym metabolizmom glukózy v mozgu žien a mužov. Počas rozvoja ochorenia je metabolizmus žien rýchlejší než mužov.
Odlišnosti však vedci našli aj na genetickej úrovni.
Existujú pohlavne špecifické gény, ktoré sa spájajú s rizikom alebo odolnosťou voči Alzheimerovej chorobe. Muži a ženy tak majú odlišné rizikové profily.
„Zatiaľ však nevieme, prečo sú niektoré gény spojené s rizikom Alzheimerovej choroby u jedného pohlavia, no nie u druhého,“ uzavrela Jana Voightová, vedúca výskumu v Alzheimer Research UK.
V tejto chvíli preto nie je jasné, či by bolo na základe týchto genetických informácií možné odhadovať riziko ochorenia.