Text pôvodne uverejnil The Washington post.
Medzititulky doplnené redakciou.
Niektorí ľudia cvičia ráno. Ranný beh alebo plávanie je pre nich tak prirodzenou súčasťou ranných rituálov, ako prvá šálka kávy.
Pre iných sú aktívne rána nepredstaviteľné. Pomocou večerného cvičenia, sa radšej zbavujú celodenného stresu.
Je medzi cvičením ráno a večer nejaký rozdiel? Niekoľko nedávnych štúdií naznačuje, že áno. No je to komplikované.
Vyšší výkon s menšou únavou
Jeden z novších článkov naznačuje, že ranné cvičenie môže aktivovať niektoré gény v svalových bunkách, ktoré povzbudzujú schopnosť látkovej premeny cukrov a tukov.
Vedci síce hovoria, že závery ešte treba potvrdiť ďalšími štúdiami, no zároveň predpokladajú, že by zistenia mohli pomôcť ľuďom s nadváhou alebo cukrovkou 2. typu.

Večerné cvičenie na druhej strane spotrebuje menej kyslíku. Tréning je vďaka tomu efektívnejší, zlepšuje atletický výkon a preto môže prospievať profesionálnym športovcom.
„Výkonnosť ľudského cvičenia je vyššia vo večerných než v dopoludňajších hodinách, pretože športovci spotrebúvajú menej kyslíka. To znamená, že pri rovnakej intenzite cvičenia spotrebúvajú menej energie večer ako ráno,“ povedal Gad Asher z oddelenia biomolekulárnych vied vo Weizmannovho vedeckého inštitútu.
„Znamená to, že ak si napríklad človek potrebuje ísť zabehať, rýchlejšie sa unaví ráno než večer,“ hovorí Asher. „Inými slovami, v totožných bežeckých podmienkach bude človek schopný dlhšie bežať večer než ráno.“