Odbery pupočníkovej krvi len pri 5 percentách pôrodov
BANSKÁ BYSTRICA 17. mája (SITA) - Na Slovensku sa dosiaľ uskutočnilo okolo 5 500 odberov pupočníkovej krvi, z toho sa do medzinárodného verejného registra darcov zaradilo 84 a ďalších vyše 100 je na zaradenie ...
SITA
Tlačová agentúra
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
BANSKÁ BYSTRICA 17. mája (SITA) - Na Slovensku sa dosiaľ uskutočnilo okolo 5 500 odberov pupočníkovej krvi, z toho sa do medzinárodného verejného registra darcov zaradilo 84 a ďalších vyše 100 je na zaradenie pripravených. Pri prevažnej väčšine si rodičia zaplatili za odber a skladovanie autológnych, čiže vlastných transplantátov pupočníkovej krvi svojich detí. Tá nie je vo verejnej sieti, ale je určená výlučne pre prípad liečby darcovského dieťaťa. Ako na dnešnej tlačovej besede uviedol Jozef Botka, zástupca občianskeho združenia Eurocord Slovakia, ktoré buduje slovenský register placentárnych krvotvorných buniek, odbery pupočníkovej krvi vykonávajú na účely troch projektov.
Bezplatné odbery sú pri projekte spolupráce na budovaní Medzinárodného registra darcov pupočníkovej krvi a pri projekte indikovaných odberov, čiže cielených odberov pre chorého novorodencovho súrodenca. Na ne získava Eurocord financie z tretieho projektu – budovania banky autológnych transplantátov. Platený odber pre vlastné potreby stojí takmer 25-tisíc korún, skladovací poplatok je 600 korún ročne. Pritom aj darcovia do verejnej medzinárodnej siete majú veľkú šancu, že v prípade potreby budú mať k dispozícii vlastný transplantát. Podľa Botku sa totiž v súčasnosti stane reálnymi darcami menej než percento členov medzinárodného registra.
Pre odber pupočníkovej krvi novorodenca sa u nás rozhodne zhruba päť percent rodičov. Podľa primára gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia Rooseveltovej nemocnice v Banskej Bystrici Tibora Bielika je to málo, čo je dôsledkom nedostatočnej informovanosti. Odbery pupočníkovej krvi pritom nie sú pre lekárov, rodičky ani novorodencov náročné a v súčasnosti ich už vykonávajú takmer vo všetkých pôrodniciach na Slovensku. „Celé to prebieha po pôrode dieťaťa, kde sa čaká na pôrod placenty. Len sa napojí odberová súprava na pupočník. Pacientka sa mnohokrát už venuje dieťaťu a my odoberáme krv. Celý odber trvá desať minút. Je to bezbolestné,“ povedal Bielik. Dodal, že rodičky musia samy o odber požiadať, pôrodníci ich o tejto možnosti iniciatívne dopredu neinformujú.
Krvotvorné bunky z pupočníkovej krvi sa len málo líšia od buniek v kostnej dreni. Ich relatívna nezrelosť však umožňuje obnovu krvotvorby s menším množstvom buniek než je potrebné pri transplantácii kostnej drene.