BRATISLAVA. Je jednoduché podceniť chorobu, ktorej prejavy ste nikdy nevideli. Pohľad na človeka, ktorého telo ovládli kŕče, nedokáže pohnúť sánkou a prehĺta či dýcha s ťažkosťami je skutočnou raritou.

Aj preto boli lekári vo Fakultnej nemocnice v Brne zmätení, keď po pätnástich rokoch po prvýkrát liečili chlapca nakazeného tetanom. Vážne ochorenie spočiatku vôbec nepripúšťali do úvahy.
Ani náhodou im totiž nenapadlo, že by chlapec nebol proti tetanu zaočkovaný.
Obyvatelia vyspelých krajín v posledných desaťročiach zažívajú nevídaný luxus.
Vďaka rozsiahlym preventívnym programom zabudli na strach či rešpekt, ktorý oprávnene vyvolávali choroby ako osýpky, detská obrna či práve tetanus.
Skôr než seba a svojich blízkych dobrovoľne pripravíte o ochranné látky a ohrozíte svoje zdravie, mali by ste poznať skutočné riziká.
Pripravili sme trinásť otázok a odpovedí, cez ktoré sa môžete oboznámiť s nielen s pôvodom, prejavmi a rizikami tetanu, ale tiež spoznať kroky, ako sa pred potenciálne smrtiacim ochorením účinne chrániť.
1. Čo spôsobuje tetanus?
Tetanus vzniká v dôsledku toxínu, ktorý produkuje tyčinkovitá baktéria Clostridium tetani.
Baktéria počas svojho rastu nedokáže prežiť v prostredí s kyslíkom, je citlivá na teplo a má na sebe bičíky, ktoré jej umožňujú obmedzený pohyb. Najlepšie sa jej darí pri teplotách okolo 33 až 37 stupňov Celzia.
Pred premenlivými vonkajšími podmienkami sa zrelé baktérie C. tetani chránia tým, že okolo buniek vytvárajú spóry. Vďaka tejto obrannej štruktúre sú extrémne odolné voči tlaku, teplu a dezinfekčným či chemickým látkam.
2. Ako sa šíri tetanus?
Tetanus nie je nákazlivý, infekcia sa nemôže kontaktom s nakazeným prenášať na ďalších ľudí.
Ide o jediné ochorenie, ktorému možno zabrániť očkovaním a je infekčné, no nie je nákazlivé. Baktéria do tela vstupuje z okolitého prostredia cez otvorenú ranu alebo ranku.
V prostredí s nízkym obsahom kyslíka následne začne "klíčiť" z ochrannej spóry. Baktéria sa stane aktívnou a začne vylučovať toxín, ktorý sa krvou a lymfou môže dostať do nervových buniek.
Spóry baktérií C. tetani sa nachádzajú prakticky kdekoľvek na svete. Objavujú sa v pôde, ako aj v črevách a výkaloch mnohých hospodárskych zvierat a ľudí. Spóry sa nachádzajú aj na povrchoch, s ktorými prichádzajú do kontaktu.
3. Ktoré poranenia sú rizikové?
Medzi laikmi sa za naviac rizikové považujú tie rany, ktoré vznikli po vpichu klinca či iného ostrého alebo hrdzavého predmetu. Baktéria sa však do tela môže dostať mnohými inými spôsobmi.
Baktérie C. tetani štandardne žijú v pôde a preto sú nebezpečné tie poranenia, ktoré zahŕňajú znečistenie rany špinou, hlinou či hnojom.
Rizikové preto môžu byť okrem rezných či tržných rán aj odreniny, pomliaždeniny a popáleniny.