BRATISLAVA. Ak mesiace pred počatím nárazovo pijete, stúpne pravdepodobnosť, že vaše dieťa príde na svet s vrodenou srdcovou vadou.
Problém sa netýka iba žien. Dlhodobá spotreba alkoholu na strane otca má podľa všetkého významnejší podiel na budúcom zdraví dieťaťa, než sa predpokladalo.

Možné účinky alkoholu sumarizuje prehľad štúdií, ktorý uverejnil medicínsky časopis European Journal of Preventive Cardiology.
Výskum sa zameriava na súvislosť medzi rodičovským pitím a vrodenou srdcovou chorobou u novorodencov, ktorá je najbežnejším typom vrodenej vady.
Ženy už celé roky počúvajú odporúčania, aby sa pred počatím a v tehotenstve vyhýbali alkoholu. Prístupu otcov sa dlhodobo venovala menšia pozornosť.
Medzičasom začali pribúdať výskumy o tom, ako môže alkohol ovplyvniť kvalitu spermií a následne zdravie dieťaťa.
Z prierezu štúdiami dokonca vyplynulo, že pitie otcov pred počatím zvyšuje riziko ochorení srdca viac, než pitie matky. Pitie totiž môže ovplyvniť kvalitu spermií inak zdravých mužov.
V porovnaní s abstinujúcim rodičom bolo riziko akejkoľvek srdcovej vady u detí o 55 percent vyššie v prípade, ak otec zvykol tri mesiace pred počatím pravidelne popíjať alkohol.
V rovnakom časovom období sa časté pitie budúcich matiek spájalo so 16-percentným nárastom rizika.
Na základe dostupných štúdií vedci nedokázali určiť, čo by sa dalo považovať za "bezpečné" množstvo alkoholu v prípade matiek.
S určitosťou sa dá povedať, že pitie počas tehotenstva zvýši riziko vrodených srdcových vád. No zo zdravotníckych dát už nie je napríklad zrejmé, aký účinok by mohli mať malé dávky alkoholu.
Autori nového prehľadu odporúčajú párom, ktoré túžia minimalizovať zdravotné rizika svojich detí, aby prestali piť alkohol už pol roka pred plánovaným počatím.