Príčin inkontinencie existuje mnoho. Môže ísť o genetickú predispozíciu, poruchu psychiky, vyšší vek, ochabnutie svalov, následok užívania liekov, komatózny stav či inú z mnohých ďalších príčin, ktoré vie po dôslednej prehliadke určiť len lekár.
„Inkontinencia vzniká v dôsledku nesprávnej činnosti močového mechúra, močovej rúry, panvového dna a nervového systému. V niektorých situáciách upozorňuje na nádorové ochorenia, najmä ak je v moči prímes krvi,“ hovorí profesor Ján Švihra z Urologickej kliniky Univerzitnej nemocnice Martin.
Často sa objaví aj ako dôsledok zranenia, Parkinsonovej choroby alebo cievnej mozgovej príhody. V takých prípadoch býva postihnutý človek súčasne aj imobilný a odkázaný na pomoc a starostlivosť najbližšej rodiny. Tá však často nevie, ako sa o pacienta starať.
„Po jednoduchých a bezbolestných vyšetreniach nasleduje konzervatívna a medikamentózna liečba inkontinencie. Invazívna liečba sa odporúča až po zlyhaní základných postupov,“ prezrádza Švihra.
Nie vždy sa však liečba podarí. V takom prípade je nutné dbať na zamedzenie vzniku ďalších ochorení, ktorých môže byť inkontinencia príčinou.

Inkontinencia je častým spúšťačom ďalších ochorení
Únik moču je sám o sebe nepríjemnou diagnózou, ktorá má nielen zdravotný, ale aj psychický dopad. Pre pacienta je únik moču, prípadne stolice, veľmi nepríjemný. Samotná liečba je zdĺhavá a v niektorých prípadoch nemožná.
Najväčším sprievodným problémom inkontinencie u pacientov, ktorí ležia alebo sú odkázaní na cudziu starostlivosť, je nesprávna hygiena. Ak opatrovateľ zanedbáva správnu hygienu, môžu sa pridružiť nepríjemné sekundárne ochorenia súvisiace s poškodením pokožky pacienta, prípadne ochorenia intímneho charakteru.
„Pacienti s inkontinenciou moču trpia na lokálne prejavy v dôsledku kontaktu moču s kožným a slizničným krytom pohlavných orgánov,“ približuje Švihra.
K tomu sa vo vážnejších prípadoch môžu pridať dekubity, kožné infekcie aj rôzne zápaly.
„Medzi najčastejšie problémy patria zapareniny kože, gynekologické problémy a zápal močového mechúra,“ hovorí Richard Fides, predseda pacientskej organizácie Sekunda pre život, ktorá združuje pacientov po cievnej mozgovej príhode.
Na sekundárnych ochoreniach v spojení s inkontinenciou sa podieľa nielen zvýšená vlhkosť, ale aj prítomnosť baktérií zo stolice. Moč totiž mení hodnoty pH pokožky a sliznice v intímnej zóne, čo umožňuje lepšie prežívanie nebezpečných baktérií.
„Moč obsahuje v značnej miere aj amoniak, ktorý narúša štruktúru pokožky. Tá kvôli tomu stráca svoju prirodzenú ochrannú funkciu,“ vysvetľuje Fides.
Najdôležitejšie je preto eliminovať kontakt moču s pokožkou a postupne ju ozdraviť.

Najlepšou prevenciou je liečba príčiny
Aj pri inkontinencii platí to, čo pri iných ochoreniach. Najlepšou prevenciou pred vznikom sekundárnych ochorení je odstránenie primárnej príčiny. Preto aj u človeka, ktorý trpí únikom moču v dôsledku veku, úrazu či inej choroby, netreba rezignovať na snahu vyliečiť samotný únik.
„Najlepšou prevenciou ďalších problémov je včasné začatie liečby inkontinencie. Až keď to nie je možné z rôznych zdravotných a sociálnych dôvodov, je potrebné zachytiť uniknutý moč do špeciálnych zberných absorbčných pomôcok,“ hovorí Švihra.
Špeciálne pomôcky a špeciálny režim zabezpečia, aby únik moču chorému nespôsoboval pridružené ochorenia. Hygiena pri starostlivosti o osobu s únikom moču musí byť zameraná najmä na očistenie pokožky, zachovanie jej ochrannej funkcie a prevenciu pred podráždením.
„Nemenej dôležité je pravidelné polohovania pacienta, používanie správnej kozmetiky, cvičenie s ním a podľa možnosti aj robenie masáží,“ radí Fides.
„Opatrovateľ by mal predovšetkým používať správne zvolené pomôcky, ochranné prostriedky, podložky, rukavice, dezinfekciu a kvalitnú kozmetiku určenú pre močom namáhanú pokožku a taktiež polohovať pacienta,“ pokračuje Fides.

Tri kroky v starostlivosti o pacientov s inkontinenciou
Klasické sprchovanie a umývanie mydlom alebo intímnym gélom však nestačí, pacienti trpiaci inkontinenciou si vyžadujú špecifický prístup.
Časté umývanie pokožky bežným mydlom môže situáciu pacienta dokonca ešte zhoršiť. Mydlo a voda totiž pokožku vysúšajú, čím sa oslabuje a stráca schopnosť brániť sa infekciám.
Starostlivosť je preto náročná, no dá sa zvládnuť aj v domácom prostredí. Značka TENA preto vytvorila postup bezpečnej starostlivosti o pokožku pacienta s inkontinenciou v troch jednoduchých krokoch, vďaka ktorým nemusia trpieť na sekundárne dôsledky úniku moču.
- Základom je udržať pacienta v suchu. Pomôže tomu výber vhodnej inkontinenčnej pomôcky, ktorá rýchlo absorbuje moč a eliminuje tak dobu, počas ktorej je koža v kontakte s agresívnymi látkami obsiahnutými v moči.
- Po každej výmene absorpčnej pomôcky je nutné očistiť kožu vhodnými prípravkami, pri ktorých nie je potrebné používať vodu. Napríklad vlhčenými utierkami TENA Wet Wipe 3v1.
- Na záver je potrebné aplikovať ochrannú vrstvu krému, ktorý pokožku ochráni a upokojí. Vhodným riešením je ochranná vazelína TENA Barrier Cream, ktorá chráni pokožku pred poškodením. Ak už je podráždená, na jej upokojenie použite zinkový krém TENA Zinc Cream.
Keďže so starostlivosťou o pacienta s inkontinenciou súvisia zvýšené výdavky na liečbu, čiastočne ich dokáže kompenzovať príspevok od štátu. Požiadať oň treba na Úrade práce, sociálnych vecí a rodiny.
„Ak pacient trpí inkontinenciou moču, môže požiadať o príspevok na kompenzáciu zvýšených nákladov na hygienu, pričom výška takéhoto príspevku je 18,52 eur mesačne,“ hovorí Fides. Peniaze je možné použiť práve na nákup pomôcok, ktoré zabránia vzniku komplikácií v intímnej oblasti.
Tento článok vám prináša TENA.
Pravidlá spolupráce medzi inzerentmi a redakciou si môžete pozrieť v tomto odkaze.
