SME

Kde dnes nájsť čistý vzduch? Čo robiť, keď sa nám zle dýcha?

Napriek tomu, že je vonku teplo, každý tretí z nás má plný nos, červené oči, škriabe ho v hrdle, kýcha a kašle. Je tu čas peľových alergií, doslova pohroma pre alergikov. Ako sa brániť? Samozrejme, počúvať rady lekárov, užívať predpísanú preventívnu ...

Napriek tomu, že je vonku teplo, každý tretí z nás má plný nos, červené oči, škriabe ho v hrdle, kýcha a kašle. Je tu čas peľových alergií, doslova pohroma pre alergikov. Ako sa brániť? Samozrejme, počúvať rady lekárov, užívať predpísanú preventívnu liečbu, ale sú tu aj iné možnosti, ako si uľahčiť dýchanie.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Soľná jaskyňa

Soľné jaskyne umožnia lepšie zvládnuť peľovú sezónu ľuďom citlivým na pele. Procedúry v nich sú vhodné pre astmatikov, ľudí trpiacich alergickými ochoreniami, zápalmi nosných dutín a dýchacích ciest. Zmierňujú alergické reakcie a problémy astmatikov, ťažký a stredne ťažký astmatik sa v nich nevylieči. Sú postavené zo solí z Mŕtveho mora, ventilačný systém v nich zabezpečuje ideálne ionizované ovzdušie, v ktorom sa uvoľňujú minerály z morskej soli a vzniká mikroklíma podobná vzduchu ako po morskej búrke. Podľa lekárov 45-minútový pobyt v jaskyni zodpovedá trojdňovému pobytu pri mori.

SkryťVypnúť reklamu

Kde ich nájdete

V Turčianskych Tepliciach, v Piešťanoch, v kúpeľoch Sliač, pripravujú sa v Trenčíne, Zvolene, v Senici, v Bojniciach, Košiciach, Banskej Bystrici, Martine, Žiline, Doľanoch.

V Bratislave sú tri soľné jaskyne, onedlho pribudnú ďalšie dve.

Čo to stojí

45-minútová procedúra stojí od 140 korún

Alergikom sa odporúča aspoň tri razy do týždňa.

Soľná fajka alebo soľný sloník

Je to vlastne mobilná soľná jaskynka pre dospelých a deti. Zaberá málo miesta, jej údržba je nenáročná, vdychovanie slaného vzduchu cez soľnú fajku je podľa lekárov porovnateľné so vzduchom soľných jaskýň. Odporúčajú ju mnohí pneumológovia i alergológovia. V keramickej nádobke v tvare fajky sa nachádza zmes jemných, špeciálnych soľných kryštálov. Soľná fajka sa užíva niekoľkokrát denne asi 10-20 minút, obsah vystačí na päť rokov pre jednu osobu. Pre deti je alternatívou soľný sloník.

SkryťVypnúť reklamu

Priaznivo ovplyvňuje rôzne alergické ochorenia dýchacích ciest, astmu, bronchitídu, zápal priedušiek, nádchu, infekčné zápaly dýchacích ciest.

Náš tip

Kvapnutím minimálneho množstva vonného oleja z eukalyptu, myrhy či mäty piepornej na keramický filter môžete zvýšiť účinnosť soľnej fajky.

Čo to stojí

Soľná fajka pre dospelých aj soľný sloní chobotík pre deti stoja 1250 korún. Obsahujú dávky na päť rokov. Dostať ich kúpiť vo vybraných lekárňach.

Soľný sprej

Obsahuje fyziologický sterilný roztok morskej soli v spreji. Môžu ho používať dokonca aj novorodenci, aj dospelí na prečistenie a zvlhčenie sliznice nosa. Je vhodný aj ako prevencia a podpora liečby alergickej nádchy. Ľahko sa aplikuje aj bábätkám, neštípe, uľahčuje vyčistenie nosa, zabezpečuje prirodzenú vlhkosť sliznice nosa. Môže sa používať niekoľkokrát denne, celé týždne aj mesiace, pretože na rozdiel od klasických kvapiek do nosa nevysušuje sliznicu nosa. Podobné účinky má aj sprej Vincentka. Dostať ich v lekárňach.

SkryťVypnúť reklamu

Čo to stojí

Od 120 do 240 korún

Čistička vzduchu

Pomáha najmä ťažkým alergikom a astmatikom. Lekári ju vôbec nepovažujú za luxus, ale za nevyhnutnosť pri prežití najťažšieho peľového obdobia. Filtruje škodlivé látky ako peľ, spóry plesní, alergény, dym a prach. Vyberte si takú, ktorá zachytí aj najjemnejší prach, prefiltruje čiastočky s veľkosťou od 0,1 mikrometra, teda pele, roztoče a prach. Ideálne sú také, ktoré majú veľmi nízku hlučnosť, teda takú, ktorú ľudským uchom takmer nezačujete, a je dobré ak majú aj indikátor, ktorý vás upozorní na to, že je čas vyčistiť filtre.

Čo to stojí

Od tritisíc korún

Naučte sa správne dýchať

Cvičiteľka jogy Katarína Brejová vyliečila obe svoje deti z prieduškovej astmy, odmalička s nimi cvičila jednoduché jogové cvičenia a najmä správne dýchanie.

SkryťVypnúť reklamu

Zdalo by sa prirodzené, že vieme dýchať. Ale nie je to tak, drvivá väčšina ľudí dýcha plytko a nesprávne. V škole ani v rodine nás to nikto neučil, lebo si myslíme, že to všetci vieme, zriedka si uvedomujeme, že dýchame.

Málokomu tiež napadne, že niečo také banálne ako nesprávne dýchanie by mohlo byť príčinou jeho ťažkostí. Indický jogoterapeut doktor Bhole, ktorý pravidelne navštevuje Slovensko, tvrdí, že dýchaním sa dá liečiť a pozitívne ovplyvniť každá choroba. Správne dýchanie sa môžete naučiť na kurzoch jogy, ale aj v niektorých súkromných medicínskych centrách.

Čo to stojí

- niekoľkotýždňový kurz jogového dýchania: od 800 korún

- dýchacie cvičenia pod vedením odborníka v neštátnych zdravotníckych centrách: 15 minút stojí 80 korún.

SkryťVypnúť reklamu

Obklopte sa rastlinami

Kto žije obklopený rastlinami, žije zdravšie. Platí pravidlo, že 5 až 6 stredne veľkých zelených rastlín dokáže v miestnosti s plochou 20 m2 v priebehu niekoľkých hodín značne znížiť obsah škodlivín. Živá zeleň v interiéroch má však pre človeka aj iné výhody: rastliny, a predovšetkým tie rýchlo rastúce, zvyšujú vlhkosť vzduchu v niektorých prípadoch až o 10 percent - čo robí dobre tak pokožke, ako aj sliznici a navyše chráni aj pred nachladnutím. Pohlcujú formaldehyd a benzol, trichloretylén, nikotín. Okrem toho plnia aj funkciu prírodného zvlhčovača vzduchu.

Čo nás to vyjde

Pár desiatok korún

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Čo bude toto leto in?
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Dovolenka v Egypte: Kde sú pláže pre deti a kde podmorský život?
  2. Čo bude toto leto in?
  3. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  4. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  5. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  7. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  8. Kam smerujú peniaze bohatých?
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 8 453
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 8 232
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 126
  4. Kam smerujú peniaze bohatých? 3 832
  5. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 3 463
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 160
  7. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú 2 924
  8. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 2 156
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu