Autorka je farmaceutka a 2. viceprezidentka Slovenskej lekárnickej komory.
V súčasnej dobe tvoria generické lieky dôležitú súčasť farmaceutického trhu, a to nielen vo vyspelých štátoch Európskej únie, ale aj na území Slovenska.

Generický liek je vytvorený tak, aby bol ekvivalentný k existujúcemu schválenému lieku, s ktorým sa porovnáva (väčšinou originálny liek).
To znamená, že obsahuje rovnaké množstvo liečiva (teda účinnej látky), má rovnakú liekovú formu (tablety, kapsuly a iné), rovnakú silu, rovnakú cestu podania; je rovnako bezpečný, kvalitný a účinný (musí byť preukázaná bioekvivalencia k porovnávanému lieku).
Generický liek sa vyrába podľa rovnakých prísnych štandardov ako originálny liek, tiež sa používa aj na liečenie rovnakých ochorení ako originálny liek.
Drahšie neznamená kvalitnejšie
Väčšina ľudí verí tomu, že ak niečo stojí viac, musí to byť kvalitnejšie, respektíve lepšie.
Avšak v prípade generických liekov to určite tvrdiť nemôžeme, keďže všetky generické lieky, ktoré plánujeme registrovať a uvádzať na trh, musia spĺňať požadované vlastnosti; teda že dva lieky sú bioekvivalentné, ak po rovnakej dávke majú hodnoty liečiva v krvi v stanovených limitoch 80 až 125 percent porovnávaného lieku s 90-percentným intervalom spoľahlivosti.
Pacienti často nedôverujú generickému lieku z dôvodu iného tvaru alebo farby tablety.