PEKING, BRATISLAVA. Zdrojom nákazy, ktorá sa rozšírila z čínskej metropoly Wu-chan, sú pravdepodobne hady.

Ochorenie, ktoré vyvoláva vážny zápal dýchacích ciest, mohlo na človeka prejsť konkrétne z dvoch druhov - zo silne jedovatého bungara a z čínskej kobry.
Ľudia sa zrejme dostali do kontaktu s infikovanými zvieratami na jednom z miestnych trhovísk.
S hypotézou, že k prenosu vírusu na človeka prispeli slabá hygiena a ilegálny predaj divých zvierat, pracujú čínske úrady prakticky od začiatku epidémie.
Prvé dôkazy však priniesla až najnovšia štúdia v časopise Journal of Medical Virology.
K možnému zdroju nákazy sa tak podarilo dopracovať tri týždne od hospitalizácie prvých nakazených.
Čo sú koronavírusy?
Ochorenie sa začalo vo Wu-chane šíriť ešte koncom decembra 2019. Spočiatku sa nakazilo iba niekoľko desiatok ľudí. Pôvodca nákazy bol neznámy, no zdalo sa, že ochorenie nie je životu nebezpečné.
V pomerne krátkom čase sa vedcom podarilo z tiel pacientov izolovať neznámy vírus. Analýza genómu ukázala, že ide o úplne nový koronavírus.
Svetová zdravotnícka organizácia novoobjavený vírus označila ako 2019-nCoV.
Nový koronavírus patrí do rovnakého rodu ako vírusy SARS a MERS. O tých je známe, že sa na človeka preniesli zo zvierat, napádajú dýchací systém a v určitých prípadoch môžu byť smrteľné.
Pomenovanie koronavírusov vzniklo na základe vzhľadu týchto mikróbov. Pri pohľade elektrónovým mikroskopom sa zdá, akoby mali nasadenú korunu. tento druh vírusov sa spravidla šíri vzduchom a napáda zvieracie dýchacie cesty.
Malá časť z nich však dokáže prejsť aj na človeka a vyvolávajú najmä dýchacie ťažkosti, horúčku a kašeľ.
Zatiaľ čo epidémiu SARS-u sa podarilo spätne vystopovať k cibetkám, ktoré sa vo východnej Ázii považujú za delikatesu, MERS sa vyskytuje prevažne na Arabskom polostrove a jeho pôvodcom sú ťavy.
Aby vedci odhalili pravdepodobný zdroj novej nákazy, porovnali genetické sekvencie 2019-nCoV a iných známych koronavírusov.