MELBOURNE, BRATISLAVA. Na telefóne ste si nastavili ako budík najdrsnejší alarm, aký sa vám podarilo nájsť. Spoliehali ste sa na to, že vás ostré pípanie či pískanie priam vykopne z postele a pocítite nevídanú čulosť.

Ak ste sa spoliehali na takúto rannú stratégiu, podľa vedcov z Technologického inštitútu univerzity v Melbourne (RMIT) by ste ju mali prehodnotiť.
Znenie vášho budíka totiž môže podľa štúdie v časopise PLOS One rozhodnúť o tom, v akom stave začnete svoje ráno.
Kým melodické zvonenie dokáže prehĺbiť rannú bdelosť, surové zvonenie naopak súvisí s vyššou mierou pocitov ospalosti či vyčerpania.
Stav únavy po prebudení, ktorý sa označuje ako spánková zotrvačnosť, môže mať zároveň vážne následky.
„Ak sa nezobudíte vhodným spôsobom, môžete mať znížený pracovný výkon až po dobu štyroch hodín,“ hovorí v tlačovej správe jeden z výskumníkov Stuart McFarlane.
Štúdia tak odporuje rozšírenej stratégii, v rámci ktorej majú ostré zvuky alarmu vybičovať spiaceho človeka do čo najviac vybudeného stavu.
„Je to dôležité zistenie najmä pre ľudí, ktorí sa krátko po zobudení môžu ocitnúť v nebezpečnej situácii, ako napríklad hasiči a piloti či pre každého, kto sa musí čo najrýchlejšie cítiť čulý, napríklad pri núdzovej jazde do nemocnice,“ vysvetľuje výskumník význam svojich zistení.
“Ak sa nezobudíte vhodným spôsobom, môžete mať znížený pracovný výkon až po dobu štyroch hodín.
„
McFarlane skúmal účinky akustických podnetov na ľudí v rámci svojej doktorandskej práce. Päťdesiat dobrovoľníkov v špeciálnom online dotazníku uviedlo, na aký zvuk sa zvyčajne zobúdzajú. Následne podľa štandardných kritérií zhodnotili mieru spánkovej zotrvačnosti.
Spoluautor výskumu profesor Adrien Dyer z výskumného centra digitálnej etnografie verí, že zistenia môžu zlepšiť súčasné riešenia budíkov, ktoré ľudia využívajú nielen vo svojom súkromí.
„Táto štúdia je dôležitá, pretože dokonca aj astronauti NASA uvádzajú, že spánková zotrvačnosť ovplyvňuje ich výkon na Medzinárodnej vesmírnej stanici,“ argumentuje Dyer.
Výskumníci sa teda domnievajú, že tvrdé pípanie budíka by ste radšej mali zameniť za melodickejšie tóny. „Piesne ako Good Vibrations od Beach Boys alebo Near Me od The Cure môžu viesť k efektívnejším spôsobom prebudenia,“ odporučil profesor.