BRATISLAVA. Na Slovensku každý rok pribudne 180 detských onkologických pacientov. Najčastejším ochorením je akútna lymfoblastická leukémia.
Ročne pribudne okolo tridsať malých pacientov, ktorých kostná dreň nefunguje správne.

Chorým deťom sa netvoria kľúčové zložky krvi - biele a červené krvinky a krvné doštičky. Deti sú vyčerpané, nefunguje im dobre obranyschopnosť a zle sa im hoja rany.
Keďže sa tento typ leukémie u detí objavuje pomerne často, ochorenie si získalo pozornosť svetových onkológov.
V sedemdesiatych rokoch minulého storočia mali deti s akútnou lymfoblastickou leukémiou iba päťpercentnú šancu na prežitie. Dnes ich prežije 90 percent.
„Ide o jeden z najúspešnejších príbehov medicíny 20. storočia,“ vraví Alexandra Kolenová, prednostka Kliniky detskej hematológie a onkológie a predsedníčka správnej rady nadácie Deťom s rakovinou.
Úspech by nebol možný bez robustnej medzinárodnej spolupráce, ktorej súčasťou je aj Slovensko.
V čom sú iné choroby detí?
„Detské nádorové ochorenia sa zásadne líšia od ochorení dospelých. Sú oveľa agresívnejšie, veľmi rýchlo rastú v mieste vzniku a zvyknú sa šíriť,“ vysvetľuje Judita Puškáčová, prezidentka Sekcie detskej onkológie a hemtológie Slovenskej pediatrickej spoločnosti.
U detí zároveň dominuje iný typ onkologických ochorení, než u dospelých.
Druhým najčastejším onkologickým ochorením sú nádory mozgu.
Výskyt ochorení sa mení aj vzhľadom na vek dieťaťa. Kým u malých detí dominujú takzvané embryonálne nádory, ktoré vznikajú z nerozlíšených tkanív, u tých starších sa objavujú viac nádory kostí a nádory zo zárodkových buniek.
„U pubertálnych chlapcov je to jedna z najčastejších malignít,“ približuje Puškáčová.
Nevyhnutná spolupráca expertov
Detské onkologické choroby sú zriedkavé, napriek tomu im treba venovať pozornosť.
„Predstavujú jedno jediné percento všetkých malignít, no čo sa týka úmrtnosti sú na druhom mieste hneď za úrazmi a otravami,“ hovorí Puškáčová.
Keďže ide o zriedkavé choroby, máloktoré zdravotnícke zariadenie má dostatočné skúsenosti a vybavenie na to, aby zvládlo diagnostiku, starostlivosť a liečbu o dieťa s rakovinou.