Ak ľudia ignorujú rady zdravotníkov, ochranné opatrenia proti koronavírusu nezaberú. Epidemiologička Zuzana Krištúfková je presvedčená, že v nasledujúcich týždňoch bude kľúčové zachytiť prvé importované prípady ochorení novým koronavírusom, liečiť ich a izolovať. Jedine tak spomalíme šírenie vírusu na ďalších ľudí.
Prekvapila vás panika, s akou ľudia zareagovali na šírenie nového koronavírusu?
Viac-menej som s tým počítala, takéto mimoriadne situácie so sebou vždy prinášajú paniku.
V rozhovore sa dočítate:
- Ako by sme mali uvažovať nad rizikom nákazy?
- Čo vieme o víruse a čo ešte potrebujeme zistiť?
- Mali by sme zrušiť väčšie rodinné stretnutia a oslavy?
- Môžeme očakávať nakazených na Slovensku?
- Kde hľadať dôležité informácie?
- Ako sa o víruse rozprávať s deťmi?
- Ako by sme sa mali správať v súčasnej situácii?
Prečo panika vzniká? Je to tým , že ide o nové neznáme ochorenie?
Extrémna situácia vyvoláva extrémne reakcie. Počas pandémie chrípky v roku 2009 tiež vznikla panika, ale opačného charakteru. Internet bol plný hoaxov a konšpiračných teórií o tom, že pandémia neexistuje, že očkovacia látka je nebezpečná.
Pandémia chrípky je pritom definovaná ako epidémia, ktorá spĺňa dve podmienky - je spôsobená novým podtypom vírusu chrípky typu A a šíri sa z jedného miesta postupne po celom svete. To bolo splnené. Ľudia začali nákazu nebezpečne podceňovať, bezdôvodne odmietali očkovanie. Pritom na ňu zomrelo najmenej 150 ľudí, z toho 6 tehotných žien.
Aká je teda primeraná reakcia na Covid-19? Zmierňovanie obáv trebárs aj pomocou humoru, alebo hromadenie zásob a snaha sa izolovať od iných ľudí?
Myslím si, že k novému koronavírusu musíme pristupovať s rešpektom, rozumom a zodpovedne. Informácie by sme mali získavať z oficiálnych a dôveryhodných zdrojov a riadiť sa oficiálnymi odporúčaniami. Panika môže narobiť oveľa viac škôd ako samotný vírus.

Čo sú najdôležitejšie veci, ktoré ešte potrebujeme zistiť o novom víruse?
Nevieme napríklad, ako dlho vírus prežíva vo vonkajšom prostredí, ani aké dlhé je obdobie nákazlivosti. Na druhej strane už veľa o víruse vieme. Vieme, že je citlivý na bežné dezinfekčné prostriedky napríklad s obsahom chlóru alebo alkoholu. Má síce schopnosť veľmi rýchlo sa šíriť, ale ťažko prebieha zväčša len u ľudí vyššieho veku a s inými chronickými ochoreniami, hlavne kardiovaskulárnymi.
Mnohí ľudia v najbližších dňoch a týždňoch plánujú svadby, alebo väčšie rodinné oslavy. Ľahko môže dôjsť k situácii, že sa chronicky chorí seniori stretnú s členmi rodiny, ktorí pricestujú z iného štátu, alebo sa pohybujú v medzinárodnom kolektíve. Treba podobné plány dočasne odložiť, alebo postačí, ak dodržíme všetky potrebné preventívne opatrenia?
Treba mať vždy na mysli, že ide o vzdušnú nákazu, ktorá sa prenáša kvapôčkovou infekciou. To znamená, že musí byť prítomný chorý človek, ktorý pri kýchaní a kašľaní rozprskuje vírus do svojho okolia. Ak v spoločnosti nie je nikto chorý, nie je dôvod na paniku.