Máte pocit, akoby vám niekto nasypal do oka piesok. Rezanie a svrbenie je neznesiteľné a neuľaví sa vám, ani keď zavriete oči.
Tam, kde boli vaše očné bielka, vidíte akurát tak hustú červenú spleť cievok.
Pravdepodobnosť, že máte zápal očných spojiviek (konjunktivitídu), je vysoká a je možné, že pred nákazou budete musieť chrániť aj svoje okolie. Niektoré druhy infekcie sú totiž nákazlivé.
Ako zápal vzniká a čo môžete urobiť pre zmiernenie nepríjemných príznakov?
Ochranný plášť oka
Spojivka (v odbornej literatúre označovaná aj ako spojovka) je priesvitná sliznica v oku, ktorá je dobre prekrvená a veľmi tenká. Má asi 33 mikrometrov, čo je približne hrúbka dvoch celofánových fólií.

Táto vrstvička tkaniva má za úlohu zabrániť tomu, aby nečistoty, ako napríklad prach či vypadnutá mihalnica, prekĺzli po povrchu oka až do zadnej časti očnej dutiny.
Z povrchu bielka totiž plynule prechádza do vnútornej strany viečok a tým tvorí ochrannú bariéru.
Okrem toho spojivka vylučuje hlien a slzy, ktoré zvlhčujú povrch oka. Obsahuje tiež imunitné bunky a tkanivá, ktoré dokážu brániť vzniku infekcií.
Ak náhodou dôjde k podráždeniu alebo zápalu, početné malé cievky v spojivke sa rozšíria. Väčšie množstvo krvi v cievkach spôsobí začervenanie oka, ktoré sa okrem zápalu spojiviek, sa môže objavovať napríklad aj v dôsledku syndrómu suchého oka, alebo únavy.
Spomedzi príčin začervenania očí však zápal spojiviek patrí medzi najbolestivejšie a najnepríjemnejšie ťažkosti. K zápalu spojiviek spravidla dochádza z troch dôvodov - vyvolávajú ho vírusy, baktérie, alebo alergie.