Aj nevinný malinký fliačik s rozmermi trikrát tri milimetre sa môže vplyvom mechanického dráždenia, napríklad šatstvom, alebo slnečného žiarenia zmeniť na zabijaka menom melanóm. "Je to najagresívnejšia forma rakoviny kože, ktorá dokáže človeka zabiť ...
V pondelok 30. mája počas Európskeho dňa melanómu budú mať všetci ľudia možnosť prísť na vyšetrenie ku kožnému lekárovi na celom Slovensku bezplatne I LUSTRAČNÉ FOTO - ARCHÍV SME
Aj nevinný malinký fliačik s rozmermi trikrát tri milimetre sa môže vplyvom mechanického dráždenia, napríklad šatstvom, alebo slnečného žiarenia zmeniť na zabijaka menom melanóm. "Je to najagresívnejšia forma rakoviny kože, ktorá dokáže človeka zabiť v priebehu niekoľkých rokov. Keď sa melanóm zachytí neskoro, ťažko sa lieči. Veľmi rýchlo metastázuje najmä do mozgu, pľúc, pečene, ako aj do kože, a osud človeka je spečatený. Liečba je veľmi komplikovaná a neúnosne drahá," hovorí dermatovenerológ MUDr. Vladimír Hegyi.
Článok pokračuje pod video reklamou
Článok pokračuje pod video reklamou
Nie je to banalita, rakoviny kože pribúda
Od roku 1996 stúpa na Slovensku počet pacientov, ktorí ochoreli na melanóm. U mužov o 15 percent, u žien až o 30 percent. "Ženy sú postihnuté viac, nikto nevie vysvetliť, prečo. V poslednom období však zachytávame v ordináciách aj čoraz viac mladých ľudí s melanómom," hovorí dermatovenerológ. Je dokonca presvedčený, že po Slovensku chodí veľa ľudí, ktorí majú problém melanómu ešte len pred sebou. Príčiny?
Nadmerné opaľovanie a nevšímavosť k svojmu telu. "Mnohí cestujú za slnkom počas celého roka a ešte sa dobrovoľne vystavujú v soláriách ultrafialovému žiareniu. Nedávame koži šancu vydýchnuť si. Koľkokrát ste sa už spálili? Možno si už nepamätáte, ale vaša koža si to pamätá. Pripomenie sa vám o päť, desať, dvadsať rokov. Už jedno až tri spálenia najmä v detstve nesú so sebou veľké riziko vzniku melanómu," pripomína MUDr. Hegyi, ktorý pracuje denne v ambulancii pre deti do 18 rokov.
Čo znamená Melanom day
V pondelok 30. mája počas Európskeho dňa melanómu budú mať všetci ľudia možnosť prísť na vyšetrenie ku kožnému lekárovi na celom Slovensku bezplatne.
Záujemca o vyšetrenie nebude potrebovať lístok od obvodného lekára, ani nezaplatí povinných 20 korún. Zoznam ordinácií je na stránke Slovenskej dermatovenerologickej spoločnosti (SDS) www.sds-sk.sk.
Podľa minuloročných skúseností je však skôr isté, že ordinácie budú preplnené, takže pacienti by sa mali na to pripraviť. Ak sa na vyšetrenie v tento deň nedostanú, určite by si ho však nemali nechať ujsť.
Pred rokom sa na Slovensku počas Európskeho dňa melanómu dalo vyšetriť 5013 pacientov, väčšina ľudí prišla včas, osem ľudí sa podarilo doslova zachrániť.
12 minút zachráni váš život
Bežné štatistiky udávajú, že na stotisíc obyvateľov má asi 12 ľudí melanóm.
"Ja považujem melanóm za ekvivalent karcinómu prsníka. Tak ako si žena raz mesačne preventívne vyšetruje prsníky, mal by si každý človek raz za tri mesiace prezrieť kožu na celom tele. Kožu na chrbte si môžete prezrieť pomocou druhého zrkadla," radí MUDr. Hegyi. Vybratie jedného rizikového znamienka trvá asi 12 minút a môže vám zachrániť život.
(uj)