Stavby z hliny sa považovali za prežité a nespĺňajúce požiadavky doby. Pritom v západných krajinách sa z nepálenej hliny stavať nikdy neprestalo, čo jej umožnilo využitie novších technológií a mechanizmov, poznatkov z výskumu, chemických katalyzátorov spevňujúcich materiál a podobne.
Stavebný inžinier Karol Hilmer sa venuje problematike hlinených stavieb od roku 1990. Bohaté poznatky a skúsenosti z výskumu dnes využíva v navrhovaní a výstavbe hlinených objektov. Ako nám prezradil, základnou požiadavkou kvalitnej stavby je výber lokality, bezpečnej pred zaplavením. Táto požiadavka je však všeobecne platná aj pre stavby z iného muriva.
Základné nároky na stavbu
Najdôležitejšie pri samotnej stavbe je kvalitné založenie základov, ktoré má brániť vzlínavosti vlhkosti zo základov. Treba zabrániť aj podmáčaniu steny odrazovou dažďovou vodou. Ako každá stavba, aj hlinený dom musí mať kvalitnú strechu, možno s mierne výraznejším presahom.
Významnou podmienkou kvality muriva je stabilizácia – spevnenie zeminy. Spevnenie dosiahneme zhutnením zeminy mechanickým spôsobom, napríklad vibračným zhutňovačom a lisovaním. Aby sme mohli zeminu čo najviac zhutniť, musí sa skladať z rozličných zložiek správnej veľkosti a v správnom pomere.
Prirodzené prostredie
Karol Hilmer je nadšeným obdivovateľom hlinených stavieb najmä pre ich prirodzené prednosti. Hlina má vynikajúci vplyv na vytváranie príjemnej a zdravej klímy v interiéri. Prirodzene reguluje vlhkosť v prostredí, má nadmerné absorbčné vlastnosti a akumulovanú vlhkosť postupne uvoľňuje.
V súčasnosti je azda najvýhodnejšou vlastnosťou hlinených stavieb ich vynikajúca schopnosť hospodárenia s teplom. Preukázateľne sú štyridsaťnásobne nižšie nároky na výrobu muriva v porovnaní s pálenými tehlami, čo má nielen ekonomické, ale najmä ekologické prínosy. Termoizolačné schopnosti nepáleného muriva sa prejavia v znížených nárokoch na výrobu tepla. Nielen menší tepelný prestup, ale aj schopnosť akumulovať teplo z vonkajšieho aj vnútorného prostredia a schopnosť ho uvoľňovať je pre nás výhodná.
Hlina šetrí teplom
Najdôležitejší je v každom objekte pocit tepelnej pohody. Tepelná pohoda je lepšia, keď sa v interiéri čím menej výrazne líši teplota stien od teploty vzduchu. Pocit tepelnej pohody zmenšuje práve väčší rozdiel v teplote stien a teplote vzduchu v miestnosti, a to bez ohľadu na namerané hodnoty klasickým teplomerom. A tu každý ušetrený stupeň v prikurovaní prináša ročné tisícové úspory až 40 percent.
Naopak pocit chládku v hlinenom interiéri počas horúceho letného obdobia bez drahej klimatizácie sa nedá nahradiť žiadnou dodatočnou izoláciou.
Výraznou výhodou bývania v hlinenej stavbe je aj skutočnosť, že hlina výborne pohlcuje hluk z vonkajšieho prostredia a tiež aj rozličné druhy žiarení, ktoré nás čoraz väčšmi obklopujú a ohrozujú.
ĽUBOMÍR ŠIMNA