SME

Prinesie hlinená lastovička hlinené leto? Vila v Dunajskej Lužnej chce nadviazať na renesanciu hlinených stavieb v zahraničí

Seriózny výskum týkajúci sa hlinených stavieb beží vo všetkých vyspelých krajinách, najmä vo Francúzsku a v USA. Tak vznikol v Európe celý rad sídel s vysokými technickými parametrami. Inžinier Karol Hilmer zužitkováva výsledky slovenského výskumu zo ...


Vila v Dunajskej Lužnej je postavená z hliny, z akej sa stavali domy v okolí po stáročia.



FOTO – KAROL HILMER

Maximálne zhutnenie dosiahneme iba pri ideálnom granulometrickom zložení zeminy. Tá by sa mala skladať zo zložiek ílu, štrku, piesku a prachu, podľa možností bez organických prímesí.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Najlepšie je zastúpenie ílu v 15 až 25 hmotnostných percentách. Jeho väčšie množstvo spôsobuje objemovú nestálosť a väčšie zborcovanie sa.

Nadmerné množstvo štrku nad 50 percent a najmä jeho väčšie časti s priemerom nad 40 mm sú príčinou delenia hmoty a vzniku prasklín či lámania.

SkryťVypnúť reklamu

Ideálne zastúpenie všetkých zložiek pri 11 až 17-percentnej vlhkosti umožní najtesnejšie usporiadanie častí, čo je vlastne výraznejšie zhutnenie. Takto sa bude murivo vyznačovať aj najvyššou kompaktnosťou a pevnosťou v tlaku. Staviteľ Karol Hilmer využíva na zvýšenie pevnosti nabíjaných hlinených stien prídavky cementu a vápna v objeme od 2,5 do 10 percent hmotnostného objemu.

Stabilizáciu hliny vápnom používali pred storočiami v Španielsku. Dokonca už pri stavbe Babylonskej veže stabilizovali hlinené murivo asfaltom. Pridaním chemických katalyzátorov sa iniciuje proces, po ktorom reagujú jednotlivé komponenty hliny medzi sebou a vzájomne sa viažu.

Pevnosť v tlaku sa stabilizovaním asfaltom zvýši na 1,5-6 MPa, vápnom a cementom od 2 do 10 MPa a stabilizácia katalyzátormi zvýši pevnosť od 5 až do 40 MPa, stabilizácia vláknami je 0,5 až 2 MPa.

SkryťVypnúť reklamu

Hlinenú zmes možno miešať priamo na stavbe rotavátorom




Nielen obvodové, aj vnútorné steny sú postavené z hliny. FOTO – KAROL HILMER




Posúvaním formy (vľavo hore) rástli múry domu.



Seriózny výskum týkajúci sa hlinených stavieb beží vo všetkých vyspelých krajinách, najmä vo Francúzsku a v USA. Tak vznikol v Európe celý rad sídel s vysokými technickými parametrami. Inžinier Karol Hilmer zužitkováva výsledky slovenského výskumu zo začiatku deväťdesiatych rokov, ktoré sú aj v zahraničí vysoko cenené (napríklad hodnotenia francúzskych odborníkov Villefontaine, CRATerre). Aj preto začal stavať ukážkový hlinený dom v Dunajskej Lužnej.

Rýchla výstavba

Na vnútornom murive dosiahli úspory približne 50 percent nákladov a na obvodovom zateplenom murive 20 percent.

SkryťVypnúť reklamu

Dom je obývaný takmer rok. S hrubou stavbou začali v polovici septembra, v novembri bola hotová.

Zmes miešali na betónovom podklade klasickým záhradkárskym rotavátorom, teda priamo na mieste a v množstve potrebnom na okamžité spracovanie. Zeminu potom kládli do pohyblivej drevenej formy.

Po zafixovaní formy zhutňovali zmes vibračným ručným 25 kg ťažkým zhutňovačom, známym z úpravy ciest a chodníkov. Po zhutnení zeminy vo forme ju uvoľnili a posunuli. Takto sa dá naraz postaviť aj celá stena bez čakania na vytuhnutie malty, ako pri použití pálených tehál.

Ekonomické aspekty výstavby

Murivo tvorí pri stavbe rodinného domu približne 10-15 percent nákladov. V ideálnom prípade sa z týchto nákladov pri stavbe hlineného domu dá ušetriť viac než polovica na zakúpenie muriva, jeho dopravu, prípadne prácu odborníkov a podobne.

SkryťVypnúť reklamu

Ideálny stav je, keď máme zdroj vhodnej zeminy v mieste stavby. To býva na Slovensku pomerne časté. Zeminu môžeme získať aj z blízkeho zdroja ako materiál určený na skládku pri inej výstavbe. Ďalšie úspory vzniknú po zapracovaní stavebníkov jednoduchou technológiou nabíjania stien pod vedením jedného majstra.

Pretože pri rodinnom dome z celkovej sumy netvoria náklady na murivo dominantnú časť, ani v ideálnych podmienkach stavaný hlinený dom nebude výrazne lacnejší. Hlinená stavba má však iné výhody, ktoré predstihujú ostatné materiály.

Výraznejšie ušetrenie

Hlinená technológia sa ako výrazne lacnejšia prejaví na úžitkových stavbách. Tie (napríklad garáže), nepotrebujú inžinierske siete, vykurovanie, zložité okenné a dverové systémy, cenovo náročné obklady, podlahy a podobne. Garáže z hlinenej technológie majú navyše výraznú výhodu v porovnaní s betónovými v tom, že sú podstatne šetrnejšie k drahej garážovanej technike. Bez potreby vykurovania hlinené steny výraznejšie pohlcujú vlhkosť, čím chránia kovové časti pred hrdzavením a textílie pred zvlhnutím a znehodnotením.

SkryťVypnúť reklamu

Podobným spôsobom sa na Slovensku v posledných rokoch postavili rodinné domy v Stupave, Častkovciach, v tomto roku začne výstavba domov v Borinke a Lozorne.

Uvidíme, či pozitívne referencie z týchto stavieb pohnú nedôverou stavebníkov z posledných desaťročí.

ĽUBOMÍR ŠIMNA

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Čo bude toto leto in?
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Čo bude toto leto in?
  2. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  3. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  4. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  5. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  6. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  7. Kam smerujú peniaze bohatých?
  8. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 8 335
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 8 019
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 166
  4. Kam smerujú peniaze bohatých? 3 558
  5. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 3 380
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 111
  7. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú 2 773
  8. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 2 407
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu