SME

Zákernému rednutiu kostí môžeme predísť

Pred rokmi bola považovaná osteoporóza za normálnu súčasť starnutia, predovšetkým žien. Tento pohľad je prekonaný, rednutie kostí je choroba, a preto jej možno predchádzať. Toto konštatovanie môže pomôcť miliónom ľudí udržať si aj vo vyššom veku zodpoveda


Osteoblasty v dutinkách stavajú novú kosť* Ženské pohlavie



* Vek cez 50 rokov

* Vek po prechode

* Dlhodobý nedostatok pohlavných hormónov

* Odstránenie vaječníkov pred 45. Rokom života

* Nedostatok vápnika v strave

* Nedostatok pohybu na slnku alebo vitamínu D v strave

* Nedostatočná športová aktivita

* Výskyt osteoporózy v rodine

* Chudá postava s drobnými kosťami

* Fajčenie, dlhodobé nadmerné pitie kofeínu nad tri šálky denne a drinkov nad dva poháriky denne

* Dlhodobé užívanie niektorých liekov kortizón, prednizón, antiepileptiká, hormóny štítnej žľazy, antacidá obsahujúce hliník, methotrexát používaný pri liečbe rakoviny, cholestyamín

SkryťVypnúť reklamu

* Zníženie hladiny estrogénu u žien a testosterónu u mužov


Osteoklasty odbúravajú povrch kosti a vytvárajú dutinky




Osteoporotická chrbtica a štruktúra postihnutej kosti




Zdravá chrbtica a štruktúra kosti



Pred rokmi bola považovaná osteoporóza za normálnu súčasť starnutia, predovšetkým žien. Tento pohľad je prekonaný, rednutie kostí je choroba, a preto jej možno predchádzať. Toto konštatovanie môže pomôcť miliónom ľudí udržať si aj vo vyššom veku zodpovedajúcu kvalitu života a dostatočnú samostatnosť bez odkázania na pomoc iných.

Pri osteoporóze prichádza ku zvýšenej krehkosti kostí, ktoré sa stávajú náchylnejšie na zlomeniny. Pri nedostatočnej prevencii ako aj neliečení ochorenia postupuje choroba pomaly a bez akýchkoľvek príznakov, keď často prvým je práve zlomenina, najčastejšie v krčku stehennej kosti, chrbticového stavca alebo zápästia.

SkryťVypnúť reklamu

Alarmujúce štatistiky

Zákernosť ochorenia spočíva v nebadanom priebehu ako aj vo vážnych zdravotných komplikáciách končiacich sa často smrťou. Pri dlhej imobilizácii, nevládnosti bez pohybu je pacient pripútaný na lôžko. U starších ľudí, ktorých rednutie kostí postihuje častejšie, spravidla prichádza k preležaninám, zápalom pľúc, krvným zrazeninám, pneumónii. Do šiestich mesiacov po zlomenine krčka stehennej kosti umiera až tretina starších žien. Ženy sú náchylnejšie na zlomeninám aj preto, že majú ľahšie a slabšie kosti než muži v priebehu celého života a po menopauze hormonálne zmeny urýchľujú stratu kostnej hmoty. U mužov do sedemdesiatky neprichádza k rednutiu kostí v takej výraznej miere.

Po päťdesiatke trpí osteoporózou každý ôsmy muž a každá štvrtá žena. Štatistiky v USA potvrdzujú, že z 24 miliónov Američanov trpiacich rednutím kostí je až 80 percent žien. Každoročne umiera na následky osteoporetickej zlomeniny viac žien, než na rakovinu prsníka a vaječníkov dokopy.

SkryťVypnúť reklamu

Prevencia je potrebná už v mladom veku

Isté je, že zhruba od 35. roku života dochádza k porušeniu novotvorby kostí. Aj keď sa kostné tkanivo neustále obmieňa, vekom sa mení pomer novovzniknutých buniek a odbúraných starých. Staré kostné bunky rozpúšťajú osteoklasy, čím sa vytvárajú drobné kostné dutiny. Tieto vypĺňajú iné kostné bunky, osteoblasty, mäkkou vrstvou proteínových vláken, ktoré sa mineralizáciou spevňujú. Tento cyklus trvá približne dva až tri mesiace, u mladších je rýchlejší a prevláda tvorba novej kostnej hmoty.

Tento stav sa neskôr mení na pomer 3 percentá prírastku k 5 percentám úbytku hmoty. Zdravý rast kostí pomáha udržať estrogén, ktorý spomaľuje odbúravanie starej kosti a podporuje rast novej. Po menopauze sa strata kostnej hmoty zrýchli na 1 až 3 percentá ročne. Pokročilým vekom stratia ženy 35 až 50 percent celkovej kostnej hmoty, muži 20 až 35 percent. Riziko rozvinutia osteoporózy závisí aj od toho, koľko kostnej hmoty získame vo veku od 25 do 35 rokov.

Ochorenie potom môže viesť k znetvoreniu postavy, zníženiu až strate pohyblivosti, zníženému sebavedomiu a zvýšenej odkázanosti na pomoc iných. Výskumy ukázali, že náchylnosť na rednutie kostí majú vyššie, chudé, svetlovlasé ženy, fajčiarky, pijúce častejšie alkohol a žijúce sedavým spôsobom života.

Zásady prevencie

Množstvo vápnika zvýšime pridaním netučného sušeného mlieka denne do nápojov a jedla, vrátane polievok, dusených a varených jedál. Kávová lyžička sušeného mlieka pridá až 20 mg kalcia. Keď varíte polievku z kostí, pridajte trochu octu do vody, pomôže vylúčiť vápnik z kostí. Pol litra takejto polievky obsahuje 1000 mg vápnika.

Niektoré doplnky vápnika vo forme kalcia citrátu sa ľahšie vstrebávajú, aj ich ľahšie znášame, než vo forme kalcia karbonátu. Aj kalcium s fosfátom pomáha vstrebávaniu vápnika, tieto môžu obsahovať aj vitamín D. Účinnosť zvýšime, keď ich budeme užívať spolu so stravou, vo viacerých dávkach nepresahujúcich 500 mg a nie s jedlami s vysokým obsahom vlákniny.

Aj žuvačky s kalciom karbonátom bez zložiek hliníka a horčíka sú prospešné, vstrebávaniu vápnika pomáha aj dostatočné pitie tekutín, najmä čistej vody. Niekedy však častá dávka vápnika môže zvýšiť riziko tvorby ľadvinových kameňov. Doplnky vápnika vyrobené z kostnej múčky, dolomitu, ustríc môžu obsahovať olovo alebo iné toxické látky, aj keď majú nápis prírodné.

Prevencia pohybom

Najlepšia možnosť ako predísť osteoporóze je žiť zdravým životným štýlom s vyváženou stravou bohatou na vápnik, dostatkom pohybu, bez fajčenia a nadmerného požívania alkoholu.

Z pohybových aktivít sú najlepšie záťažové a silové cvičenia. Plávanie prospieva najmä kardiovaskulárnemu systému, kostiam viac pomôže chôdza. Musí však byť dostatočne svižná, rýchlosťou najmenej 5 kilometrov za hodinu, najlepšie však okolo 6,5 kilometra za hodinu. Tento pohyb je najprirodzenejší pre človeka a nie je extrémne zaťažujúci pre starších ľudí. Samozrejme, ak začíname, musíme sa dostať na optimálnu úroveň postupne.

(ľš)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 27 213
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 17 548
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 544
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 925
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 301
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 178
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 870
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 708
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu