
FOTO - TASR
Austrálski odborníci si pri výskume neplodnosti uvedomili, že istá skupina mužov nebude schopná nikdy splodiť dieťa, napríklad muži po chemoterapii alebo tí, ktorí sú úplne sterilní v dôsledku nejakej poruchy. Je však všeobecne známe, že existujú bunky, ktoré obsahujú dvojitý genetický materiál.
A vedci pri pokusoch s myšami skutočne „vyprodukovali“ myšie embryá.
Pri normálnej reprodukcii spermia oplodní vajíčko, pričom každá bunka prináša jeden reťazec chromozómov od každého rodiča. Pri novej metóde sa namiesto spermie používa bunka dospelého človeka. Tá však už má dva reťazce chromozómov.
Vedci prišli na to, že keď sa vajíčko vystaví pôsobeniu chemických látok, vylúči prebytočný genetický materiál.
Hoci výskumníci zatiaľ nedotiahli svoje pokusy až do úplného konca, teda až k živým mláďatám, aj ich doterajšie výsledky by mohli spôsobiť revolúciu v reprodukcii. Je možné, že už tento rok sa začnú pokusy o splodenie prvého dieťaťa bez spermií.
Austrálski odborníci dosiahli oplodnenie a vývoj embrya do istého štádia. Zatiaľ však neurobili dostatočne veľa transferov embryí náhradným matkám, aby zistili, či sa tak môžu narodiť myši. V druhom štádiu by teda chceli priviesť na svet mláďatá, aby sa presvedčili, či sú normálne geneticky aj morfologicky, a či sa dokážu aj prirodzene rozmnožovať.
Táto technika by mohla mať obrovské klinické výhody. Odstraňuje totiž potrebu klonovania, čiže je etickejšia. Aj keby ju mohli využívať napríklad lesbické dvojice, najväčšiu výhodu prinesie neplodným mužom, ktorí by tak mohli mať vlastné deti.
(tasr)