TOKIO, BRATISLAVA. Tím japonských vedcov zisťoval, akým druhom túlenia dokážete najúčinnejšie upokojiť bábätko. Z pokusov vyplynulo, že deti uprednostňujú stredne silné privinutie.
Obyčajné držanie podľa štúdie v iScience nemá dostatočne tíšivý efekt a pevné objatie dokonca deťom uberá z pohody.
Túlenie ako zdroj pohody
„Rovnako ako väčšina rodičov, aj my radi objímame naše deti,“ hovorí v tlačovej správe prvá autorka Sachine Yoshidová z Toho University v japonskom Tokiu.
„Vieme aj to, že deti milujú rodičovské objatia. Ako vedcov nás však prekvapilo, ako málo toho o objatiach vieme,“ vysvetlila motiváciu výskumníkov.
V rámci výskumu sa rozhodli preveriť, či má objatie vo vzťahu k deťom špeciálne miesto, alebo bábätku stačí na upokojenie prosté zvýšenie tlaku na ich telo, ku ktorému dochádza už pri držaní dieťaťa.
Ukázalo sa, že deti uprednostňujú stredne silné objatia.

Vedci tiež otestovali, či je účinok objatia odlišný, ak si dieťa privinie cudzí človeka a nie rodič. Efekt dotykov vedci monitorovali prostredníctvom srdcovej činnosti.
Deti staršie ako štyri mesiace reagovali priaznivejšie na objatia rodičov ako cudzích žien. Túlenie malo upokojujúci účinok dokonca aj na samotných rodičov.
Po čase deti znervózneli
„Hoci deti nemôžu hovoriť, najneskôr ako štvormesačné už vedia svojich rodičov rozpoznať prostredníctvom viacerých rodičovských techník vrátane objatia," hovorí výskumníčka.

U mladších bábätiek nedošlo počas objatia k významným zmenám v činnosti srdca. Ich tep sa však spomalil v prípade, že ruka rodiča vyvíjala tlak na chrbát.
Zdá sa teda, že najmladšie deti nedokážu rozlíšiť, či ich dospelý iba drží, alebo objíma.
Vedci očakávali, že objatie u detí povedie k viditeľným zmenám správania a že sa zle naladeným bábätkám po privinutí zlepší nálada. Upokojujúce účinky objatia sa však ukázali iba u tých detí, ktoré neplakali a nezlostili sa.
Objatie preukázateľne pomáha budovať vzájomné puto medzi rodičom a dieťaťom.
Pri pokusoch si však vedci uvedomili, že aj upokojujúca sila dotykov má svoje hranice. Objímanie a držanie bábätiek museli najneskôr do 30 sekúnd prerušiť, pretože "deti začínali byť nervózne".