BRATISLAVA. Je to výjav ako z hororu. Zdravotník opatrne odstráni obväz z nohy plačúceho dievčatka a odhalí kráter v koži, z ktorého trčí dlhý tenký červ. Zoberie kúsok drievka a začne naň červíka namotávať.
Keď sa priblíži k pokožke, zastaví sa, premasíruje okolie rany a ak už nemá čo navinúť, ranu očistí a previaže aj s čiastočne navinutým červom. Na druhý deň celý postup zopakuje. Neskončí, až kým drievko neobmotá celým, zhruba meter dlhým parazitom.
Celý proces je extrémne bolestivý a červ môže z tela vyliezať aj niekoľko týždňov.
V roku 2020 mal parazit známy ako Guinejský červ (Dracunculus medinensis, vlasovec medinský) definitívne zmiznúť zo zemského povrchu. Nestane sa to, Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) už posunula termín vyhubenia parazita až na rok 2030.

Ambiciózny plán totiž po počiatočných úspechoch narazil na vážne komplikácie. Zistilo sa, že červ okrem ľudského tela prežíva aj v niektorých zvieratách, čím sa prevencia podstatne skomplikovala.
Začiatkom júna sa navyše objavila správa, že guinejského červa našli vietnamskí lekári v tele mladého pacienta. Ak správu potvrdia aj úrady, znamená to, že sa parazit znovu objavil na území Ázie a ani zďaleka nie je na pokraji vyhynutia, ako sa predpokladalo.
Na hostiteľa čakajú vo vode
Guinejský červ zneužíva niečo, čo ľudia robia tisícky rokov - chodia si po vodu.