BRATISLAVA. Vírusy sú mimoriadne nezdvorilí hostia.

Do tela vstupujú bez pozvánky, unášajú ľudské bunky a bez varovania ich pretvárajú na továrne, ktoré chrlia nové kópie vírusu, až kým neskolabujú.
Aby toho nebolo málo, výskum v časopise Cell ukazuje, že vírusy svojho hostiteľa nielen zneužijú, ale aj olúpia.
Veľká skupina vírusov - vrátane chrípky a iných závažných patogénov - si totiž od človeka vezme časť genetickej informácie a rozšíri ňou svoj vlastný genóm.
Hybrid nadiktuje pokyny
Medzinárodný tím virológov sa v štúdii zameral na veľkú skupinu RNA vírusov, takzvané segmentované vírusy s negatívnym vláknom (sNSVs).
Patria medzi ne rozšírené a nebezpečné patogény, ktoré postihujú človeka aj zvieratá a rastliny. U ľudí možno ako príklad uviesť nielen vírus chrípky, ale aj pôvodcu závažnej krvácavej horúčky lassa.
Genetika vírusov
- Vírus takmer ničím nepripomína bežný živý organizmus, je to len nukleová kyselina obalená bielkovinovým plášťom.
- Nemá v sebe žiadne užitočné bunkové štruktúry, ako napríklad jadro, mitochondrie či ribozómy.
- Vírusy obsahujú buď DNA ,alebo RNA, nikdy nie oboje.
- Ich nukleová kyselina obsahuje pomerne malé množstvo génov.
- Zatiaľ čo vírus má desiatky až stovky génov, bakteriálny genóm ich má viac než tisíc a ľudský môže mať až 25-tisíc génov.
Vírusy si nedokážu vytvárať vlastné bielkoviny. Preto musia inštrukcie na ich výrobu podstrčiť bunkám a tým zneužiť ich mechanizmy.
Virológovia v štúdii tvrdia, že vírusy dokážu ukradnúť úvodnú genetickú sekvenciu svojho hostiteľa, ktorá spúšťa prepis genetickej informácie.
Vďaka tomu dokážu vírusy produkovať množstvo dosiaľ neznámych bielkovín.
Objavené molekuly vedci označujú ako UFO (Upstream Frankenstein Open reading frame) proteíny.
Svoj názov získali, pretože ich kóduje hybridná sekvencia "zošitá" z materiálu vírusu a hostiteľa.
Imunita vidí UFO proteíny
Vedci celé desaťročia predpokladali, že keď telo dostane signál, aby začalo vytvárať požadovanú bielkovinu, tak číta inštrukcie, ktoré mu poskytol výlučne vírus.
Výskum britsko-amerického tímu však ukazuje, že sa v procese prejavuje aj sekvencia od hostiteľa.

UFO bielkoviny môžu ovplyvňovať priebeh vírusovej infekcie, pretože sú viditeľné pre imunitný systém. Preto by v budúcnosti mohli poslúžiť aj pri vývoji nových vakcín.
"Schopnosť patogénu prekonať bariéry hostiteľa a vytvoriť infekciu stojí na expresii bielkovín, ktoré sú odvodené od patogénov," uviedol v tlačovej správe mikrobiológ Ivan Marazzi z Icahn School of Medicine v New Yorku.
"Aby sme však pochopili, ako patogén napáda hostiteľa a spôsobuje infekciu, musíme detailne pochopiť, ktoré bielkoviny kóduje, ako fungujú a ako prispievajú k virulencii," priblížil Marazzi hlavný cieľ výskumu.