BRATISLAVA. Jedna dávka experimentálneho lieku proti HIV by mohla až na pol roka zabrániť množeniu vírusu v tele infikovaného človeka.
Ak sa vedcom podarí prekonať aj ďalšie prekážky, terapia pacientov s HIV by mohla byť omnoho jednoduchšia a v budúcnosti by už nemuseli byť odkázaní na každodenné užívanie liekov.
Potenciál, ale aj slabiny nového lieku od výskumníkov z Giliad Sciences opisuje štúdia v časopise Nature.
Liek nenasadia samostatne
Liek zvaný lenacapavir sa zameriava na kapsid - bielkovinovú schránku vírusovej RNA. Vedcom sa roky nedarilo cieliť liečbu práve na túto bielkovinu, prvé úspechy sa objavujú až teraz.

Lenacapavir oslabuje vonkajší plášť vírusu. Pre poškodený patogén je potom náročnejšie napádať ľudské bunky a zároveň je menej odolný oproti ochranným mechanizmom v tele.
Dnes ľudia s HIV podstupujú liečbu, ktorá cieli na bielkoviny typické pre počiatočné fázy životného cyklu vírusu. Na kapsid sa však dá zamerať v rôznych vývojových etapách.
Nová technológia je síce významná a pokroková, no pravdepodobne tak skoro nezmení spôsob, akým ľudia s HIV podstupujú liečbu. Aj keď úrady experimentálny liek schvália, špecialisti zrejme budú v terapii naďalej kombinovať viacero liekov.