Či už pre nadbytočné kilogramy, alebo obavy z cukrovky, znižovanie cukru v stave je prekvapivo náročná úloha. Pridaný cukor sa ukrýva aj v potravinách, ktoré na prvý pohľad pôsobia zdravo.

Potravinárske spoločnosti hľadajú nové a nové spôsoby, ako môžu potraviny osladiť a stále ich označovať za zdravé. Stačí, ak si všimnete prírodné sirupy, ktoré pribudli do ponuky a objavujú sa aj v zložení širokého spektra potravín.
Pridaný cukor pritom nie je problém "západu", Spojených štátov alebo Británie. V celkovej spotrebe cukru a výrobkov z neho figuruje Slovensko na prvých priečkach v rámci krajín OECD. Ročne zje každý obyvateľ v priemere takmer 50 kilogramov cukru.
Ide o extrémne veľké množstvo a vaše telo určite ocení, ak sa zbytočného cukru začnete čo i len postupne zbavovať. V osobnej ceste k zdravšej (a menej osladenej) budúcnosti vám však môžu stáť mnohé drobné dilemy.
1. Prečo pridaný cukor škodí zdraviu viac než prírodný cukor, ktorý sa hojne vyskytuje napríklad v čerstvom ovocí?
Prírodný cukor sa v ovocí vyskytuje spolu s ďalšími zložkami a živinami, ktoré spomaľujú jeho cestu v organizme. Naopak cukor, ktorý sa pridáva do nápojov a priemyselne spracovaných potravín, sa vstrebáva nárazovo a preto zaťažuje pečeň.
Vláknina v čerstvom ovocí spomalí vstrebávanie cukru (fruktózy), a pretože cukor pomalšie preniká do krvného obehu, pečeň získa viac času na jeho spracovanie.