SME

Sladká epidémia: Cukrovkou trpí každý desiaty

Počet diabetikov rastie už takým tempom, že sa táto celoživotná choroba môže v tomto tisícročí zmeniť na epidémiu.

Diabetes mellitus, úplavica cukrová alebo ľudovo cukrovka patrí medzi najhoršie choroby civilizovaného sveta. Toto vážne celoživotné metabolické ochorenie postihuje obe pohlavia, všetky vekové kategórie, rasy a etnické skupiny, najmä však populáciu v civilizovaných a bohatých krajinách. Zatiaľ čo cukrovku prvého typu skôr dedíme, cukrovku druhého typu si spôsobujeme zlou živosprávou a prejedaním sa. Skracujeme si tak dĺžku života oproti zdravej populácii až o desiatku rokov - muži o 12, ženy až o 14 rokov. ILUSTRAČNÉ FOTO - ARCHÍV SME

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Poznáte hladinu svojho cukru? Asi 150-tisíc diabetikov na Slovensku o svojej chorobe ani netuší, zatiaľ čo ticho ničí ich cievy, obličky, oči, nohy

Počet diabetikov rastie už takým tempom, že sa táto celoživotná choroba môže v tomto tisícročí zmeniť na epidémiu. Takto varujú lekári populáciu v celom civilizovanom svete a Slovensko nie je výnimkou. Cukrovka je choroba, pri ktorej má človek v krvi nadmerné množstvo cukru, pretože jeho organizmus ho nie je schopný spracovať. Lekári rozoznávajú viac typov cukrovky, u nás sú najrozšírenejšie predovšetkým dva. Prvý postihuje asi päť percent diabetikov na Slovensku, najmä deti a mladých ľudí.

Lekári však varujú skôr pred druhým typom, ktorému dávajú prívlastok civilizačný a ktorý si často spôsobujeme vlastnou vinou. Postihuje prevažne ľudí s nadváhou, ktorí sa trvale prejedajú. Zatiaľ čo v minulosti to bol problém vyšších vekových ročníkov, teraz sa presúva do čoraz nižších vekových skupín.

SkryťVypnúť reklamu

Je to choroba z blahobytu?

Kedysi ju tak označovali lekári. Jej výskyt totiž klesal počas vojen, v čase nedostatku potravín. Tam, kde obyvatelia žijú ekonomicky na vyššej úrovni, viac si doprajú, menej sa pohybujú, konzumujú potraviny s vysokým obsahom tukov a cukrov.

Slovensko sa s Českou republikou v posledných rokoch dokonca strieda na čele rebríčka európskych krajín s najväčším počtom novozistených ochorení cukrovky.

"Kým v roku 1980 liečili slovenskí lekári okolo 120-tisíc ľudí postihnutých cukrovkou, v roku 1990 to bolo 196-tisíc, vlani už takmer 300-tisíc pacientov. Ďalších približne 200-tisíc diabetikov o svojom ochorení vôbec nevie," hovorí internistka diabetologička Zuzana Némethyová. Lekári ich na cukrovku upozornia až pri náhodných prehliadkach, alebo keď už ochorenie vážne ohrozuje zdravie. Predpokladá sa, že do roku 2030 sa počet diabetikov na Slovensku, ale aj v ďalších krajinách zdvojnásobí.

SkryťVypnúť reklamu

Verná, tichá a zákerná

Cukrovka je choroba verná na celý život. Nebolí, je tichá, zato má kruté vedľajšie účinky. Neliečená alebo zle liečená spôsobuje nenapraviteľné komplikácie. Zvýšená hladina cukrov v krvi a v moči veľmi často celé mesiace aj roky nedáva o sebe vedieť. Správa sa rovnako nenápadne ako ďalšie rizikové faktory srdcovo-cievnych chorôb. Keď zrazu udrú, rodina postihnutého človeka obyčajne reaguje s prekvapením, že ich úplne zdravého príbuzného postihol srdcový infarkt, mozgová príhoda, prípadne začal strácať zrak. Diabetológovia preto radia celej "zdravej" populácii: neignorujte preventívne prehliadky a šancu dať si zmerať hladinu cukru v krvi.

Prognózy sú alarmujúce:

rok 1985: 122-tisíc diabetikov

rok 2002: 275-tisíc

SkryťVypnúť reklamu

rok 2015: predpoklad 500-tisíc až milión diabetikov

Diabetes melitus: prvý typ

je geneticky podmienený, postihuje zvyčajne deti a mladých ľudí postihnutí ľudia sú však na rozdiel od typu 2 väčšinou štíhli Ako spoznať typ 1

typický je prudký nástup ochorenia charakterizuje ho veľký smäd, nadmerné močenie, rýchly úbytok váhy, dokonca až o desať kilogramov za dva týždne, malátnosť, veľká únava Diabetes melitus: druhý typ

postihnutí potrebujú na prežitie okamžité dodanie inzulínu, ktorý ostáva súčasťou ich liečby až do konca života postihuje najmä ľudí nad 45 rokov, viac ženy presúva sa však do čoraz nižších vekových skupín lekári ho označujú prívlastkom civilizačný alebo chorobou z blahobytu postihuje prevažne ľudí s nadváhou, ktorí sa trvale prejedajú týmto ochorením trpí asi 90 percent diabetikov Ako spoznať typ 2

SkryťVypnúť reklamu

je zákerný v tom, že prichádza veľmi nenápadne, pomaly, neviditeľne zvýšená hladina cukrov v krvi a moči často celé mesiace aj roky nedáva o sebe vedieť a zistí sa až pri náhodnom vyšetrení neliečená cukrovka pritom narobí nenapraviteľné škody Poznáte hladinu svojho cukru?

Hladina cukru (glykémia) v litri krvi nalačno sa u zdravého človeka pohybuje od 4 do 6 milimolov (mmol). Po jedle by cukor v krvi nemal presiahnuť 7,8 mmol/l. Ak vám však namerajú o trocha zvýšené hladiny cukru, nemusíte ešte panikáriť, možno sa vám cukor zvýšil zo stresu alebo ste zjedli niečo veľmi sladké.

Ak lekár zistí v moči pacienta cukor, odoberie mu vzorku krvi, aby vyšetril glykémiu v krvi. Ak hladina presiahne 10 mmol/l, lekár urobí ďalšie testy, aby si overil, či má pacient diabetes. V niektorých ordináciách sa robí odber krvi špeciálnym spôsobom a nemusíte chodiť nalačno.

SkryťVypnúť reklamu

Čo hrozí diabetikom?

Neliečená či nesprávne liečená cukrovka môže spôsobiť závažné komplikácie:

zničené cievy: pri nenápadnom a postupnom nástupe cukrovky 2. typu sa najskôr ničia maličké cievy, neskôr aj ostatné, hrozí riziko infarktu a mŕtvice poškodenie zraku: cukrovka môže spôsobiť aj poškodenie očí, najmä sietnice (retinopatia), zlý stav môže vyústiť až do úplnej slepoty diabetická noha: vážne zmeny na koži, svalstve a nervoch (tzv. diabetická noha) môžu viesť k odumretiu tkanív a amputácii končatiny ochorenie obličiek: poškodenie sa prejavuje objavením bielkovín v moči a postupným zhoršovaním funkcie obličiek (diabetická nefropatia) ochorenia zubov: ochorenia ďasien, ktoré môžu viesť k strate zubov Cukrovkári majú oproti ľuďom bez diabetu vyššiu pravdepodobnosť úmrtia na zápal pľúc alebo chrípku.

SkryťVypnúť reklamu

Čo hovoria známi ľudia o svojej cukrovke

Stano Dančiak, herec:

"Človek sa musí vzdať rôznych pôžitkov a začať dodržiavať prísny režim diabetika. Keď sa tento prísny režim dodržiava, dá sa s týmto ochorením žiť. Mne sa to darí a môj život je rovnako kvalitný ako predtým."

Marián Labuda, herec:

"Cukrovka ma konečne prinútila cvičiť a chodiť do posilňovne."

Katka Feldeková, speváčka, herečka:

"Mám ju od trinástich. Najťažšie som sa zmierovala s tým, že nemôžem sladké. Neskôr som sa v škole s ihlami a so striekačkami rada predvádzala. Niekedy mám pocit, že na cukrovku sa dá zvyknúť a inokedy mi strašne lezie na nervy. Po narodení dcéry mi pomáha aj to, že som opäť začala športovať."

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 762
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 750
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 5 523
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 375
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 329
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 779
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 297
  8. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 2 139
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu