Bratislava 3. júna (TASR) - V cievnej ambulancii Fakultnej nemocnice s poliklinikou na Miczkiewiczovej v Bratislave povedali pacientovi s podozrením na cievne poruchy, že ho môžu ošetriť až v septembri.
"Prišiel som tam vo štvrtok počas ordinačných hodín, v čakárni nebol nikto, tak som zaklopal," hovorí 65-ročný muž, ktorý zrejme má zlý krvný obeh v nohách. Bolia ho, tŕpnu, opúchajú a objavujú sa mu na nich červené škvrny. Na klopanie nikto nereagoval, až neskôr prišla zvonku sestrička. Pacient pomedzi dvere uvidel, že lekár sedel za stolom a pacienta tam nemal. "Ukázal som sestričke odporúčanie od obvodnej lekárky na cievne vyšetrenie dolných končatín," hovorí pacient. Sestrička mu však povedala, že ho musia zaradiť do poradovníka s najbližším možným termínom v septembri. "Nemôžete sa mi na to iba pozrieť?" opýtal sa pacient. Odpoveď, ktorú dostal, bola "nie". "Zatiaľ môžem aj umrieť," poznamenal pacient, ktorého otec zomrel na následky cievneho ochorenia. Sestra mykla plecom a pacienta zapísala na jesenný termín. Do konca ordinačných hodín chýbali ešte približne dve hodiny.
Pacient sa po neúspešnej návšteve lekára šiel do lekárne vo Fakultnej nemocnici spýtať, či by mu nepomohol niektorý z liekov, ktoré je možné získať bez receptu. Lekárnička mu na prekrvenie končatín odporučila tabletky s extraktom z listov čínskeho stromu Ginkgo biloba. Až do termínu vyšetrenia bude takto liečiť svoje ochorenie s diagnózou, ktorú obvodná lekárka predbežne určila ako venóznu insuficienciu. Ide o chronické a postupne sa rozširujúce ochorenie žíl dolných končatín.
Riaditeľ FNsP Valerián Potičný v tejto súvislosti pre TASR uviedol, že v takomto prípade mu má pacient adresovať konkrétnu sťažnosť. "Na základe podnetu to prešetrím a budem pacienta informovať," povedal Potičný.