BRATISLAVA. Optimisti dúfali, že šírenie nového koronavírusu zastavia letné horúčavy.
Dnes je zrejmé, že SARS-CoV-2 dokáže odolať trebárs aj celoročne sparnému počasiu v Singapure a že chorí pribúdajú aj v Iráne, kde sa teploty uprostred leta približujú štyridsiatkam.
Čo sa bude diať, keď slnečné lúče vystrieda jesenné sychravé počasie, dážď a chlad?
Existujú signály, že tohtoročná chrípková sezóna bude pre pandémiu náročnejšia, než tie minulé.
Keďže proti Covidu sa zatiaľ neočkuje, mnohé krajiny chcú skresať aspoň škody spôsobené chrípkou. Británia plánuje spustiť najväčšiu očkovaciu kampaň vo svojej histórii a do USA má doraziť rekordná zásoba očkovacích látok.
Slovenské lekárne vstúpia do chrípkovej sezóny s podobným počtom vakcín ako pred pandémiou Covid-19.
Jeseň praje viacerým vírusom
Virológovia a epidemiológovia predpokladajú, že chladnejšie mesiace môžu podstatne uľahčiť šírenie Covidu-19.
Ľudia sa opäť začnú vo vyšších počtoch združovať v uzavretých miestnostiach a kanceláriách. Deti a študenti sa vrátia do škôl. Počasie mnohých prinúti vymeniť výrazne menej rizikovú chôdzu a bicyklovanie za prepravu v plných dopravných prostriedkoch.

V zlom počasí sa bude podstatne menej vetrať. Kvapôčky s vírusom, ktoré unikajú z tela pri kašli, kýchaní aj bežnom rozprávaní, už nebudú vysychať tak rýchlo, ako v horúčavách.
Vírus preto môže vo vzduchu a na povrchoch ostávať aktívnym o niečo dlhšie ako v lete.
Koncentrácia vírusových čiastočiek bude v ľudnatých a zle vetraných miestach stúpať a s ňou pre ľudí vzrastie aj riziko nákazy.
Nový koronavírus pritom zďaleka nebude jedinou infekciou, ktorá bude cirkulovať medzi ľuďmi na jeseň a v zime. Chladnejšie počasie obľubujú aj mnohé iné nákazlivé vírusy, ktoré postihujú dýchací systém.
Okrem chrípky ide najmä o rinovírusy, adenovírusy, respiračno-syncyciálny vírus, prípadne baktériu Mycoplasma pneumoniae.
Ľudské telo má iba obmedzené spektrum príznakov, ktorým vie telo reagovať na prítomnú infekciu a preto si možno prejavy nákazy ľahko zameniť za Covid-19 či naopak podceniť nový koronavírus s tým, že ide o "obyčajnú nádchu".

Bez testu chrípku a Covid nerozlíšite
Aj známe sezónne vírusy však vedia okrem "prechladnutia" spôsobovať aj vážne zápaly priedušiek a pľúc, črevné ťažkosti a neurologické poruchy. Pre rizikové skupiny, ako sú starší ľudia a chronicky chorí, môžu byť veľmi nebezpečné.