Pokiaľ ide o chornickú venóznu nedostatočnosť, v posledných rokoch sa toho veľa nezmenilo. Situácia je väčšinou taká, že ak cez kožu presvitajúce kŕčové žily nebolia, považujeme ich len za estetickú chybu, ktorá je nepríjemná predovšetkým v lete.
Čo je príčinou toho, že väčšina z nás berie na ľahkú váhu túto rozšírenú civilizačnú chorobu, sme sa pýtali chirurga a hrudného chirurga, MUDr. Zsolta Zsemlyeho.
Chronická venózna insuficiencia (CHVI) patrí k najčastejším diagnózam nielen na Slovensku, ale v celej Európe a Severnej Amerike, v podstate v krajinách s vysokým životným štandardom. Ochorenie teda môžeme hodnotiť ako civilizačné.
Výskyt sa pohybuje okolo 60 – 70 percent, samozrejme, v závislosti od štatistík, je nutné brať do úvahy aj vek, pohlavie, zamestnanie a takisto aj genetické faktory. Samozrejme, v niektorých populáciách sa vyskytuje v oveľa menšom pomere (Nová Guinea 2 %, India 6,8 %, Egypt 5,8 %, Tanzánia 5,5 %).
Vo všeobecnosti platí, že ázijské a africké populácie sú postihnuté v menšej miere. Naopak však platí, že populácia Afroameričanov v USA je postihnutá v prakticky rovnakej miere ako kaukazská rasa Európy a Severnej Ameriky. To poukazuje na silný vplyv prostredia a životného štýlu na vznik tohto ochorenia.
Podľa štatistiky má 60 percent obyvateľstva Slovenska problémy s kŕčovými žilami, kopírujeme teda medzinárodné údaje.
V roku 1994 vznikla klasifikácia CEAP, ktorá veľmi podrobne zadelila CHVI do štádií podľa klinických prejavov, etiológie (pôvodu), anatómie a patofyziológie.

Vzhľadom na komplexnosť klasifikácie má význam pre laickú verejnosť klinické delenie: C0 – C6.
Ochorenie je chronicky progresívne, začína sa skorými štádiami a postupne, roky až desaťročia, sa posúva do vyšších štádií C5 až C6 (vred predkolenia). Práve preto ani skoré prejavy ochorenia, ako sú metličkové vény, retikulárne varixy, nemožno podceňovať.
Aj subjektívne prejavy – „ťažké“ nohy, opuch členkov a lýtok, nočné kŕče nôh – môžu byť prejavom ťažších zmien vo venóznom systéme dolných končatín. Všetky tieto príznaky totiž poukazujú na venóznu hypertenziu, zvýšený tlak krvi v žilách dolných končatín. (Nejde o arteriálnu hypertenziu, vysoký krvný tlak v arteriách liečený tabletkami – antihypertenzívami.)
Komplikácia ochorenia je vždy závažnejšia, ako základné ochorenia. S čím sa dá počítať v prípade podcenenej venóznej nedostatočnosti?
CHVI má, samozrejme, okrem klinických prejavov a subjektívnych ťažkostí pacienta aj možné komplikácie. Komplikácie môžu mať miernejší priebeh, ale môžu byť aj vážnejšie, ktoré invalidizujú pacienta, dokonca môžu priamo ohrozovať život.