Placebo funguje, aj keď ľudia vedia, že ho dostali namiesto lieku.
Tímu vedcov z Michiganskej štátnej univerzity a Dartmouth College sa ako prvým podarilo dokázať, že placebo, ktoré účastníkom podali, im objektívne pomohlo zvládať stres.
Zdanlivý liek - teda bez účinných látok - fungoval aj napriek tomu, že ľudia vedeli, že ho dostávajú.
Etický problém
Počas testovania nových liekov výskumníci zvyčajne rozdelia ľudí do viacerých skupín. Jedna dostane naozajstný liek, druhá placebo, ktoré neobsahuje žiadnu aktívnu zložku. Ľuďom nepovedia, do ktorej skupiny ich zaradili.

Aby mohli liek otestovať, placebo vydávajú za účinné liečivo, aj keď ním v skutočnosti nie je. Vzhľadom ani chuťou sa od klasického lieku nelíši.
Výsledky testov občas ukazujú, že časť ľudí sa cíti lepšie, aj keď nedostanú skutočný liek.
Aj podľa novej štúdie publikovanej v časopise Nature Communications môže placebo v niektorých situáciách naozaj fungovať. Mohlo by predstavovať lacný spôsob pomoci pacientom.
Dôležitú úlohu však zohráva etický problém, ktorý bráni jeho rozšíreniu. Už pri samotnom podaní placeba sú pacienti zámerne klamaní a nedostatočne informovaní.
Aby u nich došlo k takzvanému placebo efektu, výsledkom čoho by mohlo byť zlepšenie zdravotného stavu, pacienti musia veriť, že im zdanlivý liek pomôže. Aj keď z medicínskeho hľadiska je vopred jasné, že takéto lieky sú neefektívne.