O starobe kolujú mnohé mýty, ktoré ľuďom neraz naháňajú strach, prípadne im skresľujú predstavu o tom, ako môže starnutie vyzerať.
Starobu pritom nemusia definovať iba zdravotné ťažkosti a problémy.
Vedci poukazujú na silu aktívneho života, správnej životosprávy a pozitívneho myslenia, ktoré môžu aj u ľudí v pokročilejšom veku urobiť veľké zmeny.
1. mýtus: Seniori by nemali cvičiť, aby sa nezranili
Podiel svalovej hmoty rokmi klesá, jej ubúdanie sa začína už po tridsiatke. Rovnako sa znižuje aj hustota kostí. No k celkovému slabnutiu človeka vo vyššom veku prispieva najmä nečinnosť a sedavý spôsob života.

Seniori by sa mali za každých okolností snažiť ostať čo najdlhšie aktívni. Dokonca ani pacienti s chronickým ochorením, by nemali zanevrieť na cvičenie a fyzickú aktivitu. Nezáleží pritom, či majú problémy so srdcom, vysokým krvným tlakom, artritídou alebo cukrovkou. Práve aktívny pohyb im môže pomôcť lepšie zvládať zdravotný stav.
Chôdza, bicyklovanie, plávanie, tanec, zdvíhanie ľahších váh alebo bežná práca v záhrade prospievajú nielen telu, ale aj duševnému zdraviu.
Taktiež je dokázané, že cvičenia, do ktorých zapojíte okrem tela aj myseľ – ako tchaj-ťi alebo jóga - priaznivo vplývajú na zlepšenie rovnováhy a stability u starších ľudí.
Napriek tomu, že drvivá väčšina seniorov je schopná dopriať si istú formu fyzickej aktivity, odporúča sa, aby sa vopred poradili s lekárom. Pacientom so zdravotnými ťažkosťami, ako je napríklad osteoporóza, sa neodporúča vykonávať cviky, pri ktorých dochádza k veľkým nárazom.
2. mýtus: Čím je človek starší, tým menej spánku potrebuje
Aj keď sa môže zdať, že ľudia vo vyššom veku nepotrebujú spať toľko, čo ľudia v produktívnom veku, nie je to tak. Ich skoré ranné vstávanie môže byť zapríčinené problémami so zaspávaním, ako aj tým, že majú roztrieštený spánok.