SME

Dieťa si už môže vybrať aj farbu svojho strojčeka

Ak má vaše dieťa krivé zuby, pomôže strojček. Žiaden strach, dnes to už nie je taká trauma ako kedysi. Čeľustná ortopédia používa množstvo moderných a kvalitných materiálov, strojčeky z ružových kusov plastu sú už minulosťou. Dieťa si napríklad samo ...

Nosenie takéhoto fixného ortodontického aparátu trvá 1,5 až dva roky. Ak však nechodíte na pravidelné kontroly, liečba sa môže predĺžiť a poškodený aparát sa môže stať aj škodlivým. Základnou podmienkou pre úspešnú liečbu je správne a pravidelné čistenie zubov. Materiály používané na nalepenie krúžkov a zámočiek fixného aparátu sú obohatené o fluór a podľa lekárov pre zuby nie sú nebezpečné. Nebezpečný je nečistený povlak na zuboch a medzi nimi. FOTO - ARCHÍV SME

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ak má vaše dieťa krivé zuby, pomôže strojček. Žiaden strach, dnes to už nie je taká trauma ako kedysi. Čeľustná ortopédia používa množstvo moderných a kvalitných materiálov, strojčeky z ružových kusov plastu sú už minulosťou. Dieťa si napríklad samo môže vybrať farbu svojho strojčeka.

SkryťVypnúť reklamu

V susedných krajinách sú tzv. rovnátka, teda ortodontické aparáty, nalepené na zuboch samozrejmosťou patriacou k dobrej úrovni rodiny. Vyjadrujú starostlivosť o zdravie, pekný vzhľad, ale aj určitú ekonomickú úroveň rodiny.

Strojček dokonca možno nosiť takmer v každom veku, závisí len od počtu vlastných zubov. Tom Cruise ho napríklad začal nosiť po štyridsiatke.

Kedy začať nosiť strojček a prečo?

Rovné zuby sú nielen pekné, ale aj dôležité. Krivé zuby sa totiž ťažšie čistia a viac kazia. Čeľustní ortopédi preto za pomoci pomôcok narovnávajú krivé zuby a zlepšujú tak funkčnosť celej ústnej dutiny. "V priemere sa s liečbou začína v deviatich až jedenástich rokoch a trvá dva až štyri roky, podľa toho, aká je závažnosť diagnózy, disciplína pacienta a akým typom aparátu sa lieči. Je to však veľmi individuálne, odchýlky súvisia s rastom dieťaťa," hovorí MUDr. Simona Dianišková, čeľustná ortopedička z Bratislavy. Na kontrolu treba chodiť pravidelne podľa pokynov ortodonta, v priemere raz za mesiac.

SkryťVypnúť reklamu

V súčasnosti sa používajú snímateľné a fixné zubné strojčeky.

"Snímateľné sa používajú najmä pri rastových odchýlkach, ktoré sú podchytené skoro, alebo pri miernych odchýlkach. Snímateľný aparát dieťa nosí najmä v noci a dve - tri hodiny cez deň. Nemusia ovplyvňovať len zuby, ale aj funkciu žuvacích svalov alebo tvar čelustí," hovorí Dianišková.

Fixné aparáty sú "prilepené" na zuboch a zostávajú v ústach počas celej liečby. "Liečba fixnými aparátmi je efektívnejšia, kratšia, ale zároveň drahšia." Používa sa pri závažnejších odchýlkach.

Koľko nás vyjdú rovné zuby?

Cena strojčeka a liečby záleží od ambulancie. Každá má totiž svoj systém aj svoj cenník. Je dobré sa vopred infomovať. Každý lekár používa iné materiály a iné vybavenie ambulancie. Niekde sa platí pri každej kontrole, inde paušálna suma. Poisťovňa prepláca asi 40 percent nákladov. Všeobecne sa však dá povedať, že rovné zuby sú dnes drahé. Aj s príspevkom poisťovne musí rodič počítať s niekoľkotisícovými sumami. Dospelého môže vyjsť aj na dvadsaťtisíc.

SkryťVypnúť reklamu

Kedy poisťovňa uhradí strojček?

Zdravotné poisťovne plne hradia liečbu aj strojček len pri veľmi závažných poruchách rastu zubov - napríklad pri rázštepe čeľustí, týchto pacientov je asi len desať percent.

Druhej skupine pacientov poisťovňa prepláca liečbu len čiastočne do veku 18 rokov a raz za život. Ide o poruchy, ktoré ovplyňujú napríklad žuvanie, keď je predkus viac ako päť milimetrov, alebo ak sú zuby mimoriadne krivé.

Kedy poisťovňa nič nezaplatí

Ak majú pacienti len estetický problém, teda ich zuby nie sú také krivé, aby im to spôsobovalo problémy napríklad so žuvaním, poisťovňa liečbu neprepláca.

Čeľustní ortopédi súčasný systém považujú za dobrý a nechcú ho meniť. Považujú ho za spravodlivý, poisťovňa pri rovnakej odchýlke prispieva každému rovnako.

SkryťVypnúť reklamu

Lekári pripomínajú rodičom:

Ak už dieťa raz začne nostiť stroček, dôležité je liečbu neprerušiť. Ak totiž pacient viac ako šesť mesiacov nepríde na kontrolu, pokladá sa to za svojvoľné prerušenie liečby a poisťovňa prestane prispievať. Ak rodič príde s dieťaťom o dva roky, že chce strojček znova, už si ho musí celý zaplatiť.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  5. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  6. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 473
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 123
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 992
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 596
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 045
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 934
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky? 2 570
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 543
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu