O detské zúbky sa treba starať už od objavenia prvých, vtedy ich stačí pretierať vlhkou handričkou. Ako postupovať neskôr?
Naučte deti správne čistenie
Ak to nedokážete, zájdite s dieťaťom k zubnému lekárovi, ktorý ho to naučí.
Na dlho propagovaný krúživý pohyb už treba zabudnúť. Treba dodržiavať pravidlo od červenej k bielej - teda pohyb kefkou od ďasna smerom k zubu. Existujú však rôzne techniky čistenia zubov, preto si dajte poradiť. Pri návšteve zubnej ambulancie zoberte dieťaťu jeho zubnú kefku.
Kedy prvý raz k detskému stomatológovi?
Mimoriadne dôležité je načasovať prvú návštevu v zubnej ambulancii, keď dieťa nemá žiaden problém. Mamičky by mali svoje deti priviesť prvý raz k zubárovi, keď majú približne rok a prerezanú väčšinu mliečnych zubov.
O mliečne zuby sa treba starať ako o trvalé
Veľká časť mamičiek je presvedčená, že sa o mliečne zuby netreba príliš starať, veď aj tak vypadnú. To je veľký omyl. Aj kazy na mliečnych zuboch treba lekársky ošetriť, lebo ich stav má rozhodujúcu úlohu pre kvalitu konečného chrupu.
Ako často čistiť zuby?
Ideálne je čistiť si zuby po každom hlavnom jedle, najmenej tri minúty. Aby to vaše deti viac bavilo, postavte si na umývadlo napríklad malé presýpacie hodiny alebo si pustite obľúbenú pesničku. Umývanie zubov by malo trvať dovtedy, kým nie sú čisté - aspoň tak dlho ako jedna pesnička.
Kupujte deťom kefky s malou hlavicou
Nepodliehajte reklamám na kefky najčudesnejších tvarov. Správna zubná kefka by mala mať hlavičku z jedného zväzku vláken. Jej veľkosť pre deti by mala byť maximálne dva centimetre. Vlákna majú byť zo syntetického materiálu, zastrihnuté rovno. Na rúčke je dôležité, aby ju deti vedeli dobre držať.
Kefku často vymieňajte
Zubnú kefku vymieňajte po šiestich týždňoch, maximálne po dvoch mesiacoch. Signálom na vyhodenie kefky sú ohnuté vlákna.
Zuby si môže umývať aj pred telkou
Ak pasta dieťa štípe, vedzte, že vôbec nie je až také dôležité umývať si zuby pastou a len v kúpeľni. "Zuby si dieťa môže umývať nasucho aj počas večerníčka pred televízorom. V kúpeľni si potom stačí zuby už len niekoľko sekúnd dočistiť pastou," radí detská stomatologička I. Lacková.
Preverujte čistenie svojich detí
Rodičia by mali až do 12 rokov dieťaťu kontrolovať umyté zuby a podľa potreby ich ešte dočistiť.
Nemáte čas čistiť si zuby po každom jedle?
Použite niektorú zo špeciálnych inovovaných pást, ktorá poskytuje antibakteriálnu ochranu celých 12 hodín, teda aj v čase medzi čisteniami.
Po jedle treba vždy piť
Pozor, nie sladké nápoje ale vodu, mlieko alebo nesladené minerálky, ktoré pomáhajú riediť kyseliny v ústach.
Väčšie deti môžu žuvať žuvačky
Žuvanie po jedle podporuje tvorbu slín, ktoré riedia a neutralizujú kyseliny v ústach. Výrobky, ktoré sú šetrné k zubom, sú na obale viditeľne označené, napríklad obrázkom zuba s dáždnikom.