Mamičky často prehliadnu chrapčanie, dýchacie ťažkosti či pískanie svojich detí. Čo by mali urobiť?
Radí odborník na choroby dýchacích ciest MUDr. Martin Brezina, pediater z Pneumo-Alergo Centra v Bratislave:
"Určite treba zájsť za svojím lekárom a potom za špecialistom pneumológom alebo alergológom. V našom centre pracujú špecialisti pre dospelých aj pre deti. Denne sme schopní vyšetriť desiatku pacientov. Dôležitá je anamnéza, čiže dôkladné vypočutie pacienta o jeho ťažkostiach, ale aj ťažkostiach v celej rodine. Fyzikálne vyšetrenie a analýza symptómov ako kašeľ, pálenie na hrudníku, piskoty, dýchacie ťažkosti pomôžu stanoviť stupeň ochorenia. K skorej diagnostike ochorenia pomáhajú hlavne funkčné diagnostické metódy, pomocou ktorých zisťujeme, o aký typ a aké štádium bronchitídy ide. Dôležitá je, samozrejme, prevencia. Ľudia s predispozíciou, rizikovým zamestnaním alebo prostredím by mali absolvovať preventívne prehliadky.
Najcitlivejšia metóda na stanovenie aktivity alergického zápalu dýchacích ciest je stanovenie oxidu dusnatého vo vydychovanom vzduchu, analýza exkrécie dusíka a toto robíme ako jediné pracovisko na Slovensku.
Špeciálny prístroj dokáže detektovať z výdychu prítomnosť a množstvo oxidu dusnatého, ktorý pľúca zdravého človeka vylučujú len v minimálnom množstve. Je to jednoduchá, pre pacienta nebolestivá, časovo nenáročná metóda. Donedávna sa používali len invazívne a pre pacienta nepríjemné vyšetrenia, ako napríklad biopsia. Prístroj dokáže zistiť aktívny zápal aj v prípade, že sa pacient momentálne cíti dobre, čo sa tradičnými metódami nedá. Na základe vyšetrenia sa presne určí diagnóza, nasadenie liekov a aktivita ochorenia. Prístroj určí aj, či je doterajšia liečba dostatočná alebo preexponovaná. To je veľmi dôležité, pretože na Slovensku je množstvo pacientov podliečených alebo nadliečených.
Poisťovňa vyšetrenie nehradí, cena za jedno vyšetrenie je 1200 korún."