Münster 31. januára (TASR) - Nemeckí vedci z univerzity v Münsteri vyvinuli novú metódu na vypočítanie rizika srdcového infarktu, informoval americký časopis Circulation.
Ich model spočíta rizikové faktory pri zohľadnení komplexných vplyvov (cukrovka, cholesterol) a priradí im určitý počet bodov. Poradie rizikových faktorov výskumníci pod vedením Gerda Assmanna zostavili na základe pozorovania asi 30.000 osôb od roku 1977 v regiónoch Vestfálsko a severné Porúrie.
Model na určenie pacientov so zvýšeným rizikom srdcového infarktu počíta s faktormi ako "škodlivý" cholesterol (LDL), "dobrý" cholesterol (HDL), triglyceridy, krvný tlak, vek, fajčenie a srdcové infarkty v rodine. Zo súčtu bodov za každý faktor sa dá z tabuľky určiť riziko srdcového infarktu v horizonte desať rokov.
Podľa Assmanna sa dá viac ako 80 percent všetkých srdcových infarktov vysvetliť kombináciou klasických rizikových faktorov, ktoré obsahuje spomínaný model. Za vysoko rizikového pacienta je považovaný ten, koho odhadované riziko srdcového infarktu prevyšuje 20 percent. To znamená, že každý piaty človek s takýmto rizikom naozaj dostane v priebehu desiatich rokov infarkt, ak proti tomu nič nepodnikne. Bodový systém umožňuje lekárom a pacientom priamo určiť, ktorý z faktorov je pre individuálne riziko rozhodujúci.
Srdcový infarkt je najčastejšou príčinou úmrtí v Európe. Model nemeckých vedcov slúži na optimálne zlepšenie prevencie pred srdcovými ochoreniami. Test je však podľa Assmanna užitočný najmä pre tých ľudí, ktorí ešte nemali problémy so srdcom.