Artritíd je asi desať druhov. Reumatoidná je najhoršia - priebeh ochorenia aj následky sú zo všetkých artritíd najťažšie. Môže spôsobiť ťažké deštrukcie kĺbov, zápal doslova vyžerie do kosti dieru, môže postihnúť ďalšie orgány a veľmi skoro nás poslať do invalidity. Táto zákerná choroba postihuje až trikrát častejšie ženy ako mužov. Liečba vyžaduje úzku spoluprácu rôznych špecialistov z odboru reumatológia, fyziatria, rehabilitácia, balneológia, tiež neurológa, internistu, aj klinického psychológa. FOTO - ARCHÍV SME
Začiatok ochorenia je celkom nevinný. Jedného rána napríklad zistíme, že nám prsty na rukách nefungujú tak ako inokedy. Sú trochu neobratné, akoby sa trocha triasli. Keď ich rozhýbeme, po polhodine všetko prejde. Lenže potom sa ranná nemotornosť predlžuje, čoraz viac času treba na rozcvičenie, až napokon sa jej nevieme zbaviť počas celého dňa. Potom nás kĺby začnú bolieť. Miesto chôdze začíname šmatlať, každý krok nám robí problémy, ruky nevedia uchopiť už ani šálku s kávou bez toho, aby sme sa nepoliali.
Čo sa to s nami stalo?
Aj takto sa končí to, čomu sme spočiatku nevenovali takmer žiadnu pozornosť.
Zanedbaná reumatoidná artritída je prakticky nevyliečiteľná. Čím mladších ľudí postihne, tým rýchlejší má priebeh. "Reumatické ochorenia zvykneme spájať s pacientmi dôchodkového veku. V prípade reumatoidnej artritídy však tento stereotyp neplatí. Ochorenie ohrozuje človeka v každom veku, ale najčastejšie vzniká v mladšom a strednom veku života, postihuje dokonca aj už troj- a štvorročné deti," hovorí MUDr. Dagmar Mičeková z Národného ústavu pre reumatické choroby v Piešťanoch.
Príčina tohto ochorenia je zatiaľ stále neznáma. Artritída, infekčný zápal kĺbov, je dôsledkom reakcie organizmu na vnútornú infekciu. "Povedané obrazne - imunitný systém sa nám akoby zblázni a zaútočí na vlastný organizmus. V prípade reumatoidnej artritídy je to útok na kĺby, najmä na tie drobné. Ten je taký krutý, že dochádza až k poškodeniu kĺbov." Ochorenie je liečiteľné, len ak sa včas diagnostikuje a lieči.
Aj neliečený kaz
môže spustiť reumu
Zápalové reumatické ochorenie sa môže začať aj banálnym zápalom zuba či angínou, ak nie je liečená. Trinásťročný Tomáš z Bratislavy má od svojich štyroch rokov problémy s kĺbmi, pretože angínu nevyležal, neliečil sa antibiotikami, ale len homeopatickými prípravkami. Dodnes chýba v škole niekoľko mesiacov v roku, lebo je stále chorý.
Podľa reumatológov môže nastať istá chyba aj u lekárov.
"Reumatické choroby sú totiž odjakživa na okraji záujmu lekárov. Obvodní lekári ich považujú akoby za menej zaujímavé, často nad nimi mávnu rukou, lebo zväčša neohrozujú život," hovorí MUDr. Helena Raffayová z piešťanského ústavu.
Ľudia vo všeobecnosti o tejto chorobe stále málo vedia. "Často vedia len to, že sa nazýva chorobou bohatých, lebo sa lieči celý život a často pomôžu len drahé lieky a pravidelné kúpele. Preto je veľmi dôležitá prevencia v čo najmladšom veku a osveta," dodáva lekárka.
Ak nás lapí, je to na celý život
Reumatoidná artritída je ochorenie pomalé, nenápadné, ale neustále postupujúce. Možno práve ten fakt, že nástup nie je taký dramatický a razantný ako napríklad pri infarkte, robí z nej chorobu mimoriadne nebezpečnú. Kým si ju všimneme, už nás má obyčajne vo svojej moci. Reumatoidná artritída, ktorá už raz unikla našej pozornosti, rozvinula sa a udomácnila v našich kĺboch, je prakticky nevyliečiteľná.
Reumatoidná artritída je tým najhorším prejavom artritídy, pretože priebeh jej ochorenia aj následky sú zo všetkých artritíd najťažšie. Môže spôsobiť ťažké deštrukcie na kĺboch, postihnutie ďalších orgánov a veľmi skoro spôsobiť invaliditu. Choroby pohybového ústrojenstva sú už na druhom mieste príčin úplnej invalidity.