Problém postihuje častejšie ženy. Mnohí pacienti sú limitovaní aj svojou finančnou situáciou. Zdravotné poisťovne hradia savé a fixačné pomôcky sumou 600 alebo 2000 korún mesačne podľa klasifikácie ochorenia. Zápach, vlhko či len nepríjemné obavy vyčleňujú týchto pacientov z aktívneho života. Mnohí sa hanbia a radšej nechodia do spoločnosti. Ilustračné foto - archív SME
Časté močenie, samovoľný únik moču a naliehavý pocit, že už-už nevydržíte. To všetko sú príznaky hyperaktívneho, čiže nestabilného mechúra. Kto to zažil, vie že je to neustále trápenie. Je to problém, ktorý trápi až 16 percent dospelej populácie, rovnako mužov ako ženy. Príčiny hyperaktívneho mechúra zatiaľ nie sú známe, no jeho výskyt je vyšší ako výskyt cukrovky, astmy či reumatickej artritídy.
Je to problém zdravotný, sociálny aj psychologický. Mnoho ľudí si myslí, že únik moču trápi len starších ľudí. Nie je to pravda. Nadmerne aktívny močový mechúr i ďalšie druhy problémov s udržaním moču sa môžu často vyskytnúť aj u mladších osôb. Veková hranica pacientov sa stále posúva nadol.
Každý pacient znáša hyperaktivitu mechúra inak a málokto sa s tým vie vyrovnať. Urológ Jozef Marenčák: "Všeobecne platí, že nikto sa nehrnie k lekárovi preto, že mu uniká moč."
"Ja sa s týmto problémom trápim už jedenásty rok. Neustále sa kontrolujem, bojím sa, že nestihnem ísť na toaletu, mám pocit, že to cítiť, avšak chodiť na rokovania v plienkach mi pripadá absurdné. Mám len 46 rokov a dúfam, že sa raz zbavím tejto nočnej mory," hovorí Jana zo Zvolena.
Problém, o ktorom sa často mlčí
Napriek vysokému výskytu problémov s močením, takmer 75 percent pacientov nezájde za špecialistom a poriadne sa nelieči. Lekárnici sa zhodujú, že ľudia s týmto problémom radšej zájdu po radu do lekárne. Magistra Sylvia Janecká z popradskej lekárne: "Prišla za mnou mladá mamička, či jej viem pomôcť. Priznala sa, že okrem jej trojmesačného bábätka sa pocikáva aj ona a chcela vyskúšať špeciálne vložky. Vysvetlila som jej, že by bolo dobré, keby navštívila urológa a ten jej predpíše liečbu. Kúpila si balíček vložiek a o necelé dva týždne bola naspäť už s receptom na liek. Chodí ku mne dodnes a skúša všetko, čo sa pri úniku moču, teda inkontinencii, dá."
Ako si poradiť s mechúrom
Možností, ako si poradiť s hyperaktívnym mechúrom, je dnes niekoľko. Každý stupeň a typ inkontinencie si vyžaduje iný prístup. Niekedy pomôže len chirurgický zákrok alebo rehabilitácia svalstva panvového dna či zmena stravovacích návykov, a inokedy lieky.
"V každom prípade však treba zájsť za odborníkom," radí urológ Ján Breza. Neliečený hyperaktívny mechúr spôsobuje zápaly močových ciest a podráždenie pokožky, predlžuje hospitalizáciu najmä starších pacientov a vyskytujú sa poruchy spánku a depresia. (uj)
Čo uhrádzajú zdravotné poisťovne
Mnohí pacienti nevedia, že zdravotné poisťovne uhrádzajú pre ľudí s únikom moču niektoré savé a fixačné pomôcky, suma záleží od stupňa postihnutia, ktorú určí lekár.
1. stupeň: občasný únik moču - poisťovne nehradia
2. stupeň: častý únik moču - vložky ( najviac 60 kusov), vkladacie plienky, fixačné nohavičky v súhrnnej sume 600 korún mesačne
3. stupeň: (trvalý únik moču, prípadne aj stolice) - vložky (60 kusov), vkladacie plienky, plienkové nohavičky, fixačné nohavičky podložky pod chorých (60 kusov) v súhrnnej sume 2000 korún mesačne.