Na väčšine územia Slovenska dosiahnu vysoké hladiny denné koncentrácie peľov topoľa a jaseňa. Informovala o tom Janka Lafférsová z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) so sídlom v Banskej Bystrici.

Dodala, že vysoké denné koncentrácie peľov dosiahnu aj dreviny z čeľadí cyprusovité – tisovité. RÚVZ predpokladá aj nárast denných hladín u spór húb, konkrétne plesní.
Na strednom aj severnom Slovensku končí peľová sezóna liesky, no pre transportovaný peľ z vyšších polôh môže ojedinele dosiahnuť alergologicky významné koncentrácie. Lafférsová však podotkla, že peľová sezóna liesky končí aj v chladnejších oblastiach a významné koncentrácie dosiahol minulý týždeň ojedinele. Pre koncentrácie peľu jelše platí, že budú mať tento týždeň klesajúcu tendenciu. To však neplatí pre stredné, severné a východné Slovensko. Na tieto oblasti má tiež vplyv transportovaný peľ.
Minulý týždeň v ovzduší dominoval peľ jelše, jaseňa, drevín z čeľade cyprusovité – tisovité a z topoľa, pričom peľ jelše dosiahol významnej koncentrácie na celom území. Najvyššiu hladinu peľu evidovali v Banskej Bystrici, a to 102 peľových zŕn v m3 vzduchu.
„Veľmi vysoké koncentrácie dosahoval peľ drevín z čeľadí cyprusovité – tisovité, miestami vysoké koncentrácie dosiahol aj peľ jaseňa a topoľa,“ konštatovala Lafférsová.
Doplnila, že peľ drevín z čeľadí cyprusovité – tisovité, z parkových výsadieb a okrasných záhrad, dosiahol v Bratislave maximálnu dennú koncentráciu 629 peľových zŕn v m3 vzduchu. Vyššie hodnoty zaznamenali v Banskej Bystrici, kde namerali 738 peľových zŕn v m3 vzduchu. Vysoké hodnoty evidovali aj v Nitre, a to 298 peľových zŕn v m3 vzduchu.
V ovzduší sa minulý týždeň vyskytoval okrem uvedených drevín aj peľ hrabu, brestu, duba a vŕby. Nízke až stredné hladiny dosahovali spóry húb zastúpené najmä rodom Cladospórium.