Pôvodný text z roku 2021 sme aktualizovali v roku 2024.
Kurie oko je jedným z najčastejších kožných ochorení, ktoré postihuje najmä oblasť nôh.
Aj keď nejde o závažný prejav, z estetického aj pocitového hľadiska dokáže človeku bez ohľadu na vek poriadne znepríjemniť život.
Čo je kurie oko a ako vyzerá?
Kurie oko (clavus alebo callus) je malá zhrubnutá oblasť kože. Môže pripomínať mozoľ, no líši sa od neho bolestivosťou a menšími rozmermi.
Tvrdé kurie oká sa často objavujú na kĺboch prstov na nohách či na vonkajšom okraji malíčka na nohe. Mäkšie kurie oká bývajú medzi prstami. Vyskytnúť sa môžu tiež na spodnej časti chodidiel či na rukách.
Kurie oko je okrúhleho alebo elipsovitého tvaru s priemerom zhruba jeden centimeter. Aj keď sa vzhľadom ponáša na mozoľ či otlak, na rozdiel od nich je veľmi suchý a tvrdý.
Má žlté sfarbenie a v jeho strede sa môže objaviť čierna bodka. Ide o ložisko alebo koreň, ktorý môže zasahovať až do väzivového obalu kosti, kde sa nachádzajú cievy a nervy, preto môže kurie oko neraz pri dotyku či chôdzi spôsobovať bolesť.

Z čoho vzniká kurie oko
Kurie oká vznikajú predovšetkým v oblastiach nôh, kde dochádza k častému treniu.
Jedným z prvých prejavov, ktorým na seba kurie oko upozorňuje ešte predtým, ako je ho možné vidieť, je svrbenie. Pridružiť sa môže aj pocit pálenia.
„Kurie oko najčastejšie vzniká v mieste tlaku pri nevhodnej obuvi na nohách v oblasti prstov alebo plôch, ktoré najviac tlačia na pokožku,“ povedal pre SME chirurg Allen Dimov zo Súkromného chirurgického centra - MUDr.Dimov.
Kurie oko postihuje predovšetkým ženy a osoby s ortopedickými problémami, no potrápiť môže naozaj každého, dokonca aj deti. V ich prípade môže byť za vznikom kurieho oka nielen dlhodobé nosenie nesprávnej obuvi, ale aj zlá stavba nohy, ako napríklad padnutá klenba či ploché nohy.
Najčastejšie príčiny vzniku kurieho oka sú:
- nosenie zle sediacej obuvi a ponožiek,
- časté nosenie topánok a sandál bez ponožiek,
- pravidelné používanie náradia či hudobného nástroja,
- genetická predispozícia.
Ako predísť kurím okám
Ak chcete kuriemu oku predísť, prípadne obmedziť jeho ďalší vznik, je dôležité, aby ste nosili pohodlnú obuv:
- mala by byť v prvom rade správnej veľkosti - ani príliš malá, ani príliš veľká
- topánka nesmie tlačiť na najširšom mieste chodidlá,
- prsty v oblasti špičky by nemali byť stlačené, aby nedochádzalo k ich zbytočnému treniu a deformácii,
- odporúča sa nosiť mäkkú obuv najlepšie z kožených alebo prírodných materiálov.
Aby ste limitovali možnosti nepríjemného trenia, nemali by ste zabúdať ani na pravidelné strihanie nechtov a tiež na ich celkovú hygienu. Môžete tiež nosiť špeciálne ochranné náplasti na miestach, kde na nohách dochádza k pravidelnému otieraniu.
Dopriať si môžete profesionálnu pedikúru, priebeh ošetrenia kurieho oka si môžete pozrieť na nižšie priloženom videu. Prípadne sa o pokožku nôh postarajte sami – pravidelným kúpeľom, odstraňovaním stvrdnutej a odumretej kože za pomoci pilníkov či pemzy, ako aj aplikovaním hydratačných krémov.
- Prečítajte si tiež blog pedikérky o kurích okách a mozoľoch.
Kurie oko a bradavica
Kurie oká si často ľudia mýlia s bradavicami. Aj keď sa na prvý pohľad môže zdať, že ide o rovnaký kožný defekt, líšia sa tým, ako vznikajú.
„Kým kurie oko vzniká z tlakov z nevhodnej obuvi, bradavica je infekčného pôvodu,“ povedal Dimov.
Bradavice má na svedomí ľudský papilomavírus, ktorý sa z človeka na človeka prenáša buď priamym kontaktom, alebo nepriamo – použitím infikovaného predmetu, akým je napríklad uterák, alebo pri návšteve spoločných priestorov (bazénov, šatní, spŕch).
“Kým kurie oko vzniká z tlakov z nevhodnej obuvi, bradavica je infekčného pôvodu.
„
Bradavica má zväčša veľkosť špendlíkovej hlavičky a jej štruktúra je zbrázdená, prípadne môže vyčnievať nad povrch pokožky. Okrem nôh či rúk sa môže bradavica objaviť aj na tvári, krku, prípadne v oblasti genitálií.
Na rozdiel od bradavíc sa kurím okom nemôžete od niekoho iného nakaziť, ani ho neviete na inú osobu preniesť. Taktiež sa vám nebude množiť po tele. Po jemnom poškriabaní sa kurie oko začne mrviť, zbelie a na dotyk zdrsnie. Od bradavice ho odlíši napríklad aj čierne ložisko v jeho strede.
„Pri kurom oku je koža zatvrdnutejšia, zrohovatenejšia, zatiaľ čo bradavica je krehká. To sa prejavuje aj pri vyšetrení – kurie oko veľmi nekrváca, naopak, bradavica je na dotyk krehká a krváca,“ potvrdzuje chirurg.

Ako odstrániť kurie oko?
S odstraňovaním kurieho oka je najlepšie začať hneď v počiatkoch, kým nie je hlboko zakorenené.
Na trhu existuje veľké množstvo produktov, ktoré vám v jeho liečbe pomôžu. Väčšina je voľnopredajná a s výberom vám pomôže lekárnik.
Ak sa chcete zbaviť kurieho oka, nepoužívajte naň ostré predmety, ako sú nožničky. Pri vystrihovaní či zrezávaní kože si skôr ublížite, prípadne spôsobíte infekciu.
Domáca liečba kurieho oka
Ak vám kurie oko na nohe nespôsobuje vážnejšie bolesti, môžete si ho ošetriť aj doma.
- Začnite aspoň 10-minútovým kúpeľom nôh so zmäkčujúcou soľou.
- Následné ošetrite nohy pomocou pemzy či elektrickej brúsky určenej na kožu nôh. Kurie oká nevyrezávajte, toto patrí do rúk lekárom. Dajte si tiež pozor, aby ste neodstránili príliš veľa kože, čo by mohlo zvýšiť riziko infekcie.
- Nohy natrite zvlhčujúcim krémom alebo krémom s obsahom kyseliny salicylovej.
- Pomocou ochranných náplasti zamedzte treniu kurieho oka o topánku či nástroje v rukách.

Náplasti a masti
Jedným z efektívnych spôsobov v boji proti kuriemu oku sú náplasti s obsahom kyseliny salicylovej a kyseliny mliečnej.
Okrem toho, že náplasť pomáha v hojení, zmierňuje tiež bolesti vznikajúce pri tlaku či trení.
Prikladať by ste si ich mali výlučne na postihnuté miesto, v opačnom prípade by sa mohlo stať, že si podráždite aj zdravú kožu v okolí. Tú si môžete chrániť napríklad nanášaním vazelíny.
S obsahom rovnakých účinných ingrediencií nájdete v ponuke lekární roztoky, masti alebo séra. Všetky fungujú na princípe zmäkčenia a následného odlúpenia zrohovatenej kože, najlepšie po teplom kúpeli.
Produkty s kyselinou salicylovou by ste nemali používať, ak trpíte poruchami cirkulácie, cukrovkou alebo poškodením nervov. Niektorí lekári odporúčajú vyhnúť sa tejto zložke aj počas tehotenstva, iní v tom nevidia až taký problém, ak je koncentrácia kyseliny nízka (jeden až dve percentá). Najlepšie bude, ak sa o používaní prípravkov obsahujúcich kyselinu salicylovú vopred poradíte so svojím lekárom.
Ďalšou možnosťou v liečbe kurích ôk sú výrobky s kyselinou trichlóroctovou, prípadne perá fungujúce na technológii zmrazovania podobnej tej, ktorú využívajú v ambulanciách lekári.
Vypálenie kurieho oka
Ak ani jedna zo spomenutých metód nezaberá, prípadne chcete liečbu kurieho oka nechať na odborníka, môžete podstúpiť chirurgický zákrok alebo vypálenie tekutým dusíkom.
„Jednou z modernejších možností odstránenia či už bradavíc, alebo kurích ôk je kryoterapia. Ide o aplikáciu tekutého dusíka lokálne na postihnuté miesto s cieľom zmrazenia a urobenia chladovej nekrózy,“ vysvetľuje Dimov.
„Vytvorí sa pľuzgier a kurie oko postupne odpadne. Je to pomerne rýchle ošetrenie, ktoré nie je invazívne, ale je dosť bolestivé,“ dodáva.
Existujú aj ďalšie možnosti.
„Pri obidvoch útvaroch, kurieho oka i bradavíc, je možná aj klasická chirurgická excízia skalpelom (vybratie chorobného ložiska, pozn. red.) alebo je možné použitie lasera. Je to pomerne rýchle a dosť úspešné s veľkým percentom vyliečenia," pokračuje chirurg.

Kedy navštíviť lekára
Kurie oká väčšine ľudí nespôsobujú vážne ťažkosti.
Ak vás však kurie oko bolí a bráni vám v bežnej chôdzi, prípadne ak trpíte cukrovkou, navštívte pred začatím domácej liečby lekára.
Cukrovkári majú väčšie riziko, že im kurie oká a zrohovatená koža môžu spôsobiť vážnejšie problémy.
Odporúčané články
- lekar.sk – medicínske diagnózy spísané tak, aby ich pochopila široká verejnosť,
- slovenskypacient.sk – farmaceutka vysvetľuje rozdiel medzi kurím okom a bradavicou,
- zdravoteka.sk – zdravotnícky portál písaný zdravotníkmi, doplnený videom o kurom oku.