Pôvodný text z roku 2021 sme aktualizovali v roku 2024.
V máji 2015 otriasla Slovenskom smrť dvojročnej Kristíny, ktorú otec zabudol v rozhorúčenom aute. O tri roky neskôr v Trstenej zomrelo na následky prehriatia organizmu dva a pol ročné dievča, kým bola jej matka v nemocnici na vyšetrení.
V júli 2024 sa podobná tragédia odohrala aj v obci Markušovce. V rozpálenom aute zomrelo trojročné dievča po tom, ako doň samo vliezlo, keď sa vonku hralo. Nikto nevie, ako dlho v ňom bolo.
Nejde o ojedinelé prípady. Len americké štatistiky hovoria o 29 deťoch, ktoré zomreli v aute za minulý rok.
Od roku 1998 eviduje americké Ministerstvo pre meteorológiu a klimatológiu 980 detí, ktorým sa stali osudnými rozhorúčené autá.
A hoci si môžete myslieť, že vám by sa to nikdy nestalo, opak je pravdou. Stať sa to môže úplne každému. Nie je to z nedbanlivosti a príčinou nebýva ani narušené psychické zdravie.
Psychologický výskum ukázal, že sú situácie, keď môže náš mozog zabudnúť na ľudí, na ktorých nám záleží najviac.
Prečo sa vlastne niečo také ľudskej mysli stane?
V texte sa dočítate:
- prečo mozog zabudne aj na ľudí, ktorých máme radi,
- kedy ľudia najčastejšie zabudnú dieťa v aute,
- ako rýchlo sa zahrieva auto odstavené na slnku.
Zabudnúť na dieťa môže každý
Väčšina ľudí, ktorí v aute nechali svoje malé deti, boli úplne bežní ľudia. Nebrali drogy, nemali duševné problémy a aj ich kognitívne funkcie boli v norme. Boli to šťastní rodičia šťastných detí.
Dynamika podmieňujúca výskyt takýchto skratových epizód, ktoré navyše končia fatálnymi dôsledkami, sa preto zdá byť nepochopiteľná.
David Diamond, ktorý pôsobí ako profesor psychológie na univerzite v južnej Floride, sa posledných pätnásť rokov venoval výskumu, prečo ľudia nechtiac a nevedomky nechávajú deti v autách.