Depresia či smútok sú zabijakom akejkoľvek motivácie alebo koncentrácie. Aj splnenie tej najjednoduchšej úlohy sa vtedy môže javiť ako heroický výkon, o väčších pracovných výzvach ani nehovoriac.

Výskumy už roky ukazujú, že depresívni ľudia ťažšie hľadajú motiváciu chodiť do práce, chodiť von s priateľmi, dokonca aj upratovať domácnosť.
Je síce v poriadku nepotláčať a neskrývať svoje emócie, no pracovným či iným povinnostiam sa človek veľakrát nevyhne ani vtedy, ak sa cíti smutný, deprimovaný či vystresovaný.
Čo v takých prípadoch môže pomôcť zamerať myšlienky správnym smerom a zmobilizovať sily na plnenie každodenných úloh?
Zamerajte pozornosť na vonkajší svet
Depresia aj smútok spôsobujú, že vlastné myšlienky dokážu človeka pohltiť natoľko, že zabudne vnímať okolitý svet. Aby ste tomu zabránili, pokiaľ ide o každodennú rutinu, zamerajte svoje myšlienky presne opačným smerom.
Keď napríklad umývate riad, vnímajte, ako vám po rukách steká voda, či ako utierka hladí tanier, keď odhrniete závesy, vnímajte teplo slnečných lúčov na tvári.
To isté sa dá pretaviť aj do pracovnej rutiny - všímajte si, ako postupne odbúdajú úlohy vo vašom diári, ako pribúdajú riadky v dokumente, na ktorom pracujete, či ako vám pod rukami rastie nový projekt.
"Zameraním pozornosti na vonkajší svet sa skutočne učíte vymaniť sa z vnútorného začarovaného kruhu, v ktorom spriadate depresívne myšlienky," hovorí vo svojej knihe aj psychológ Joseph Luciani.
Uprednostnite niektoré úlohy pred inými
Autorka a rečníčka Jessica Gimeno, ktorá trpí bipolárnou poruchou a okrem nej aj niekoľkými ďalšími diagnózami, sa s depresiami stretáva celý svoj život. Jej prednáška TEDx, v ktorej radí, ako plniť úlohy aj vtedy, keď sa človek borí s depresiami, má viac ako dva milióny zobrazení.