Fenikel je stredomorská rastlina, ktorá je dnes populárna po celom svete. Poznali ho už starovekí Egypťania, Rimania, Indiáni aj Číňania.
Rimania fenikel pestovali pre aromatické semená, jedlý mäsitý hlúb je v južnom Taliansku stále veľmi bežnou a populárnou zeleninou.
Cisár Karol Veľký bol známy tým, že podporoval jeho pestovanie v strednej Európe.

Možno aj preto, že to je jedna z mála plodín, ktoré sa dajú využiť úplne celé. Všetky časti rastliny vrátane hlúbu stonky, listov a semien sú jedlé a dodávajú špecifickú chuť iným jedlám. Natoľko špecifickú, že ju buď milujete, alebo neznášate.
Ak už nie pre jeho chuť, mohli by ste mu dať šancu aspoň pre dokázané zdravotné účinky. V tradičnej medicíne sa používa na liečbu chorôb spojených s tráviacim, endokrinným, reprodukčným a dýchacím systémom.
Zmierňuje symptómy menopauzy
Štúdie ukazujú, že fenikel obsahuje zdraviu prospešné antioxidanty a cenné antimikrobiálne, antivírusové, protiplesňové a protizápalové zlúčeniny.
Silné rastlinné zlúčeniny tejto jesennej cibuľovitej zeleniny môžu pomôcť chrániť aj pred chronickými chorobami vrátane niektorých druhov rakoviny.
Jedna z hlavných aktívnych zlúčenín v semenách fenikla s názvom anetol, ktorá môže za jeho typickú silnú chuť sladkého drievka, má moc vyvolať v bunkách ľudského karcinómu prsníka programovanú bunkovú smrť - apoptózu.
To v praxi znamená, že nepotrebná alebo infikovaná bunka sama rozštiepi svoju DNA na fragmenty, ktoré potom zneškodnia a pohltia okolité bunky.