Každá žena vie, že dôkladná starostlivosť o intímne zdravie je nesmierne dôležitou oblasťou jej života. Už menej ich však vie, ako sa o seba starať správne, hlavne ak sa vyskytnú nové nečakané situácie, s ktorými doteraz nemali skúsenosť.
Typickým príkladom je nástup stresovej inkontinencie. Tá sa totiž netýka len žien vo vyššom veku. Prvé príznaky sa môžu objaviť už u žien okolo tridsiatky, po pôrode či po ochabnutí svalov panvového dna.
Únik moču tak ženy v prvotnej fáze často riešia použitím menštruačných vložiek aj mimo obdobia menštruácie. Často je to krok nesprávnym smerom.

Inkontinencia nie je problémom vyššieho veku
„Inkontinencia nie je záležitosťou starších alebo starých ľudí. Postihuje mužov aj ženy v produktívnom, dokonca mladom veku,“ vysvetľuje urológ Roman Sokol.
Inkontinenciu možno rozdeliť primárne na urgentnú a stresovú. Pri urgentnej dochádza k nedobrovoľnému úniku moču veľmi rýchlo. Ľudia chodia močiť často, frekventovane a nutkavo. Týka sa hlavne žien vo vyššom veku. Stresová inkontinencia však postihuje aj omnoho mladšie ročníky. Jej spúšťačom však nie je stres, ale napríklad tehotenstvo a pôrod.
„Približne 310 000 žien na Slovensku trpí príznakmi stresovej inkontinencie, ale len každá štvrtá až piata žena vyhľadá pomoc lekára,“ hovorí gynekologička Stela Muránska.
Pri tomto type inkontinencie nedochádza k úniku moču nepretržite. Zväčša sa tak deje pri fyzických aktivitách, kašli, smiechu, fyzickej námahe, zdvíhaní vecí, pobehnutí, nosení tašiek a ďalších činnostiach. Mnoho žien preto inkontinenciu nerieši adekvátne a problém sa snaží riešiť používaním bežnej menštruačnej vložky aj mimo obdobia menštruácie. Často preto musia navštíviť lekára s intímnymi problémami.

Bežná vložka môže spôsobiť zdravotné problémy
„Pacienti s inkontinenciou trpia na lokálne prejavy v dôsledku kontaktu moču s kožným a slizničným krytom pohlavných orgánov,“ vysvetľuje profesor Ján Švihra z Urologickej kliniky Univerzitnej nemocnice Martin.
Práve využívanie inkontinenčných vložiek dokáže týmto sekundárnym problémom, v porovnaní s klasickými vložkami, zabrániť. Je to hlavne vďaka savosti, pretože inkontinenčné vložky majú až štyrikrát vyššiu savosť ako menštruačné a moč dokážu adekvátne uzavrieť tak, aby neprichádzal do kontaktu so sliznicami intímnej oblasti. Bežné menštruačné vložky to nedokážu. Navyše, vložky TENA sú rovnako tenké a diskrétne ako klasické menštruačné vložky.
Ďalším problémom je, že bežné vložky nedokážu pohltiť ani pach moču, čo znižuje sebavedomie pacientky. Naopak, inkontinenčné vložky majú zvýšenú priedušnosť, čím nedochádza k zvyšovaniu vlhkosti a prispievajú tak k zdraviu pokožky. Menštruačné vložky by sa preto pri inkontinencii nemali používať nikdy.
„Najlepšou prevenciou týchto problémov je včasné zahájenie liečby inkontinencie moču. Ak to nie je možné z rôznych zdravotných a sociálnych dôvodov, je potrebné zachytiť uniknutý moč do špeciálnych zberných antiinkontinentných pomôcok,“ hovorí Švihra.
Pozor na intímnu hygienu pri inkontinencii
Pri úniku moču mnoho žien robí aj hygienické chyby. Nie vždy je však zmena a hlavne zintenzívnenie hygieny správnou cestou.
„Nadmerné používanie prostriedkov na intímnu hygienu môže viesť k zhoršeniu pošvového prostredia. Ako sa hovorí, všetko s mierou,“ upozorňuje gynekológ Ľudovít Janek.
Práve použitie bežnej vložky a nepríjemné pocity po kontakte s močom ženy kompenzujú zvýšenou hygienou, ktorá môže intímne prostredie ešte viac poškodiť. Keďže sú pohlavné orgány oveľa citlivejšie ako ostatné časti tela, správna intímna hygiena je veľmi dôležitá. K nej patrí nielen použitie vhodných intímnych gélov či emulzií, ktoré zachovávajú vhodné pH v pošve, ale aj vhodných typov inkontinenčnej vložky.
Kombináciou týchto dvoch prístupov k starostlivosti o intímne zdravie môžete eliminovať ako nepríjemné dôsledky inkontinencie, tak aj vplyv vlhkosti a moču na prostredie vagíny a močového ústrojenstva. Ako zdôrazňuje gynekologička Stela Muránska, každý výrazný odklon od normálu a narušenie prirodzenej vaginálnej mikroflóry môže znamenať infekciu.

Vložka nemusí byť trvalým riešením
Výber vhodnej inkontinenčnej vložky vie ženám pomôcť byť sebaistejšou a zamedziť problémom, ktoré spôsobuje kontakt s močom. Netreba sa však báť, že musí ostať trvalou súčasťou života.
„Ak pacient začne riešiť únik moču, liečba je veľmi účinná,“ vysvetľuje Sokol.
Včasná diagnostika a terapia dokážu významne pomôcť ženám inkontinenciu prekonať.
„Únik moču významne ovplyvňuje kvalitu života a v niektorých situáciách upozorňuje na nádorové ochorenia, najmä ak je v moči prímes krvi,“ hovorí Ján Švihra z Urologickej kliniky Univerzitnej nemocnice Martin. Preto je potrebné venovať zvýšenú pozornosť aj malému úniku moču.
Po jednoduchých a bezbolestných vyšetreniach nasleduje konzervatívna a medikamentózna liečba, ktorá môže pacientkam pomôcť zbaviť ich inkontinencie.
„Existujú špeciálne cvičenia zahŕňajúce sťahovanie a uvoľňovanie svalstva panvového dna. Cieľom je posilniť svaly a umožniť zvýšenie tlaku na uzavretie v močovej rúre. Dôležitá je aj pestrá vyvážená strava s dostatkom vlákniny a dodržiavanie pitného režimu,“ radí Muránska.
Rovnako je možné liečiť inkontinenciu aj invazívne a dlhodobo. Hlavne u mladších žien tak nemusí byť inkontinencia trvalá. Do doby jej odstránenia však treba myslieť na to, že využitie správnej inkontinenčnej vložky dokáže zabrániť vzniku sekundárnych zdravotných problémov.
Vložky TENA spĺňajú svoj účel vďaka štyrom unikátnym vlastnostiam, s ktorými je život s inkontinenciou oveľa jednoduchší. Presvedčte sa sami, vyskúšajte ich vďaka ponuke bezplatnej vzorky.
Tento článok vám prináša Tena.
Pravidlá spolupráce medzi inzerentmi a redakciou si môžete pozrieť v tomto odkaze.