V ružových posteľných obliečkach leží krehká starenka, v náručí stíska malé detské telíčko. Milo sa mu prihovára, obzerá si jeho drobné prstíky a pritíska si líce k malej hlávke. Nevie sa naň vynadívať, chváli, aké je krásne a milé.
"Kuk, modré očká má," usmieva sa na dieťa.
Nezáleží na tom, že v rukách nedrží ozajstné bábätko, ale len realisticky vyzerajúcu bábiku, ktorá pripomína čerstvého novorodenca. Výzorom aj hmotnosťou. Dokonca má aj jemné vlásky a v ústach ozajstný cumlík.
Pre pacientov s alzheimerom ako je ona, je na nerozoznanie od živého dieťatka.
Video, ktoré tento dojemný obrázok zachytáva, vzniklo v Alzheimercentrum-Borinka v Nitre. "Bábikoterapiu" tam využívajú ako jednu z foriem terapie, ktorá u klientov prináša viditeľné pokroky.

Zlepšenie pozorujú v mnohých oblastiach
Alzheimerova demencia patrí k najčastejším degeneratívnym ochoreniam mozgu. Spôsobuje, že mozgové neuróny začnú postupne zanikať, najskôr sa objavia poruchy v schopnosti učenia, neskôr to zasiahne pozornosť, emócie aj schopnosť vytvárať a udržiavať spoločenské vzťahy.
Ide o chronické ochorenie, ktoré môže trvať aj desať a viac rokov. Doposiaľ sa radí medzi nevyliečiteľné diagnózy.
Koncept bábikoterapie pochádza zo Švédska a je účinnou a oficiálne využívanou terapeutickou metódou vo svete.
"S myšlienkou využívania tejto terapeutickej metódy sme sa pohrávali už dlhšie. Nakoniec sa nám ju podarilo uskutočniť. K realizácii nám výrazne dopomohla bábika, ktorú sme získali prostredníctvom výhry na sociálnej sieti o ručne robenú realistickú bábiku - s reálnou váhou novorodenca, určenú na terapeutické účely," hovorí pre SME sociálna pracovníčka Sabina Barantalová, ktorá má v Alzheimercentrum-Borinka na starosti terapie.