SME

Malé aj veľké nepríjemnosti, ktoré nám môžu pokaziť alebo znepríjemniť dovolenku. Ako si s nimi poradiť?

Kinetóza, cestovná choroba

FOTO

Kinetóza, cestovná choroba

Pre mnohých je kinetóza utrpením počas každej cesty. Ľudovo sa tomuto nepríjemnému zážitku, ktorý sa končí vracaním, hovorí morská choroba, ale kinetózu možno dostať kdekoľvek - v aute, autobuse, vo vlaku, na kolotoči, dokonca aj pri jazde na ťave, na lodi či jachte.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ako si pomôcť:

Pri cestách autom či autobusom sa treba posadiť v smere jazdy. Na lodiach aj v lietadlách by človek s kinetózou mal cestovať v strede, pretože tam je najmenej pohybových výkyvov. Pri plavbách na mori sa odporúča pobyt na čerstvom vzduchu, na plachetniciach by mal človek napríklad prevziať kormidlo a podľa možnosti neísť pod palubu.

SkryťVypnúť reklamu

Minimálne 24 hodín pred cestou nepite žiaden alkohol, neprejedajte sa, počas jazdy či plavby pomôžu špeciálne okuliare s umelým horizontom. Ak môžete, ležte na chrbte so zavretými očami, počúvajte hudbu cez slúchadlá, ak sedíte, hlavu držte rovno. Vyhýbajte sa pachom najmä z dieselového motora, z jedla, špinavej vody alebo fekálií.

Zaberajú prípravky, ktoré tlmia vracanie a nevoľnosť: Kinedryl, Nokinal, žuvačky Travel gum či homeopatikum Cocculine.

Spánková obrna počas cesty

Ak spíte vo vlaku, aute či lietadle v pokrútenej polohe, môže sa stať, že po zobudení nemôžete pohnúť rukou. Neľakajte sa, nie je to mozgová mŕtvica.

Ide o tzv. spánkovú obrnu, nazývanú aj obrnou opilcov či milencov, ktorí spávajú vzájomne tesne prepletení. Dlhotrvajúcim tlakom na hornú končatinu, najmä v oblasti lakťa môže vzniknúť útlak nervu.

SkryťVypnúť reklamu

Ako si pomôcť:

Po chvíli masáže a rozcvičení by mali problémy ustúpiť. Aby ste predišli nepríjemnému mravenčeniu či znehybneniu končatiny, dbajte, aby ste v spánku častejšie menili polohu, nestláčajte si končatiny hlavou či navzájom.

Nevhodná poloha v spánku môže spôsobiť aj blokádu a bolesti chrbtice, najmä krčnej, tak že po zobudení nemôžete otočiť hlavou. Na cestu si pribaľte malý cestovný vankúšik alebo nafukovací golier.

Svalová horúčka

Patríte medzi tých, čo už v prvý deň dovolenky prešli stovku kilometrov na bicykli, porýľovali na chate celú záhradku, nedali si ujsť zdolanie najvyššieho vrchu a na druhý deň ledva vstanete z postele?

Ako si pomôcť:

Svalovica vás môže odrovnať na celý týždeň. Určite si ju neliečte strečingom ani masážami, lebo tie môžu bolestivým trhlinkám v svaloch ešte viac uškodiť.

SkryťVypnúť reklamu

Naopak pomáha všetko, čo je teplé až horúce a prekrví svaly, napríklad aj protireumatický čaj alebo horúci kúpeľ s eukalyptovým, jedľovým alebo rozmarínovým olejom.

Ak ho nemáte po ruke, môžete vysypať do horúcej vody kuchynskú soľ, alebo si môžete prikladať na bolestivé miesta ohrievaciu fľašu či termofór. Na svalovicu pomáhajú masti proti reume s účinnou látkou ketoprofén, tabletky proti bolesti alebo zápalu. Vhodný je aj pomalý pohyb, napríklad ľahký beh či pomalé bicyklovanie, ktoré podporia prekrvenie a vytrasú bolesť rýchlejšie.

Nezabudnite, svalová horúčka môže na sval pôsobiť až do dvoch týždňov, preto nepreháňajte športovanie, aj keď už bolesť ustala.

Nepríjemná letná angína:

Nie nadarmo nás rodičia a starí rodičia stále vystríhajú, aby sme v horúčavách nepili studené. Práve ľadové nápoje a nanuky spôsobujú nezmyselné letné angíny.

SkryťVypnúť reklamu

Dávajte si pozor aj na prechody z tropických horúčav do studených klimatizovaných miestností.

Ak odchádzate z budovy do horúčavy, počkajte aspoň päť minút na chodbe alebo vo vestibule, kde je teplota o niečo vyššia. Tepelný šok nebude taký veľký. Pred odchodom von sa poriadne napite - najlepšie nechladenej minerálky. Ak prichádzate zvonka do klimatizovanej miestnosti, kde je chladnejšie, ako sa odporúča, majte prichystaný sveter a ponožky.

Počas dlhej cesty v klimatizovanom aute veľa pite a chráňte si hrdlo šatkou.

Ako si pomôcť:

Ak ste dostali skutočnú angínu, máte vysoké horúčky a zimnicu, pomôže len návšteva u lekára a antibiotiká.

Ak vás len škriabe v hrdle, kloktajte slanou vodu či repíkovým alebo šalviovým čajom. V lekárni dostať množstvo pastiliek na cmúľanie.

SkryťVypnúť reklamu

Erytém, spálená koža

Erytém je akútny zápal kože, ktorý dokáže poriadne znepríjemniť už prvé dni dovolenky. Je to vlastne svetlom podmienené zranenie kože, ktoré je spôsobené predávkovaním ultrafialového žiarenia.

Najčastejšie postihne ľudí, ktorí sa vypekajú niekoľko hodín na slnku a nechránia si kožu žiadnym krémom na opaľovanie. Kožné poškodenie môže siahať od ľahkého zápalu až po ťažké spálenie, prejavuje sa sčervenaním, opuchnutím, či dokonca tvorením pľuzgierov, ktoré sa objavujú asi 3 až 24 hodín po slnečnom kúpeli.

Ako si pomôcť:

Vyhýbajte sa slnku až do úplného vyliečenia. Pomôžu chladivé obklady, veľa tekutín, chladivé gély alebo emulzie (napríklad Bepanthen), lieky s kyselinou acetylsalicylovou, ktoré utišujú bolesti a tlmia zápal. Pri silnejších spáleniach s tvorbou pľuzgierov lekár predpíše kortizón.

SkryťVypnúť reklamu

Pri ťažkom erytéme, ktorý znamená spálenie 2. stupňa, môžu ostať škaredé biele jazvy.

Deti do jedného roka vôbec nepatria na slnko. Deti do piatich rokov by sa v žiadnom prípade nemali vystavovať poludňajšiemu slnku a ani počas dňa by sa nikdy nemali zdržiavať na slnku neoblečené. Kedy treba vyhľadať lekára:

Ak sú postihnuté malé deti alebo ak sa vyskytujú bolesti hlavy, závrat, vracanie, vysoká horúčka a zimnica.

Menštruácia verzus pobyt pri mori

Cestujete k moru a chcete si naplno a pohodlne užiť dovolenku?

Konzultácia o tzv. oddialení menštruácie pred dovolenkou stojí okolo 200 korún, treba zájsť za ženským lekárom.

Čo radí MUDr. Hana Fifková:

Oddialenie menštruácie je jednoduché, ak žena užíva monofázickú hormonálnu antikoncepciu alebo náplaste. Môže to urobiť veľmi jednoduchým spôsobom, a to tak, že si neurobí 7-dňovú prestávku po skončení balenia, ale pokračuje v užívaní ďalšieho balenia. Menštruácia sa môže takto oddialiť až po dobu užívania troch mesačných balení. Po trojmesačnom užívaní sa odporúča urobiť 7-dňovú prestávku, aby sa dostavila menštruácia.

SkryťVypnúť reklamu

Čo ponúkajú tzv. babské rady:

Asi týždeň pred očakávanou menštruáciou pite ráno a večer vodu, do ktorej si vytlačíte celý citrón. Táto metóda však nemá stopercentnú úspešnosť.

Cestovateľská hnačka

Typický priebeh hnačky turistov sú tri a viac riedkych stolíc denne a mierne zvýšená telesná teplota. Hnačky niekedy sprevádza i vracanie.

Ako si pomôcť?

Základom liečby je orálna rehydratácia, to znamená, že musíte nahradiť nedostatok vody a solí v organizme. Roztok sa dá kúpiť v lekárni, pripraviť si ho môžete aj sami.

Potrebujtete naň 4 až 5 kociek cukru, 1 kávovú lyžičky kuchynskej soli a šťavy z citróna či grapefruitu. V ľahších prípadoch na rehydratáciu stačia aj stolové minerálne vody alebo nesladený čaj. Pri príznakoch dehydratácie sa odporúča piť každých päť minút 40 - 60 ml takto pripravených tekutín až do úpravy stavu.

SkryťVypnúť reklamu

V akútnom štádiu hnačky si vyberajte minerálky s vysokým obsahom sodíka a draslíka (Fatra, Budišská, Baldovská). Keď hnačky prestanú, vhodný je ryžový odvar, sucháre, čierny čaj, banány, varené zemiaky a zelenina. Počas zotavovania nejedzte mliečne výrobky, mastné jedlá a živočíšne tuky.

Čo ešte pomôže:

Z lekárne: Immodium - žuvacie tabletky, Carbosorb, Carbocit, Carbotox.

Babkine bylinky: odvar z čučoriedok.

Čo si určite nezabudnite zabaliť

na ľahké spálenie spoľahlivo zaberie Panthenol či masť Bepanthen repelenty proti hmyzu na drobné poranenia, odreninky, štípance od komárov či uši spálené od slnka stačí napríklad Zyrtec, Zodac, Fenistil gel alebo After bite tyčinka na ľahké hnačky bez teplôt zaberajú lieky dezinfikujúce črevný trakt, napríklad živočíšne uhlie - Citrocarb, tabletky Carbosorb či vrecúška Smecta proti zvýšenej teplote a ľahkej bolesti hlavy je osvedčený Paralen, Panadol či Ibuprofen zapchatý nos zlikvidujeme pomocou kvapiek ako Livostin, Nasivin na citlivé či podráždené oči zaberajú antialergické očné kvapky ako Sanorin-analergin, bórová voda, Ophtal ak váš partner chrápe a viete, že budete mať len jednu izbu, zaberie ústny sprej Snoreeze preparát na zavodnenie (rehydratáciu).

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 275
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 514
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 197
  4. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 5 053
  5. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 4 063
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 3 604
  7. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 875
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 371
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu