Známe materské znamienko modelky nad hornou perou je opäť v centre pozornosti. FOTO - ARCHÍV SME
So sexi znamienkami krásy môžeme bez problémov prežiť celý život. Treba však vedieť, že aj malinký nevinný fliačik s rozmermi trikrát tri milimetre sa vplyvom mechanického dráždenia, napríklad šatstvom, alebo slnečného žiarenia môže zmeniť na zabijaka menom melanóm.
Zdá sa, že aj svetoznáma supermodelka Cindy Crawfordová sa už rozhodla.
Jej nemenej známe materské znamienko nad hornou perou je opäť v centre pozornosti. Zväčšilo totiž svoj tvar a modelka uvažuje o jeho odstránení.
Modelingová agentúra jej už dávno radila znamienko odstrániť, avšak matka ju varovala že jej zostane jazva. Dnes už bývalá modelka rozmýšľa inak. "Jazvička by mi neprekážala. Byť mamou je úžasnejšie, ako som si myslela," hovorí Cindy.
Znamienka sa odstraňujú zásadne chirurgicky
Odstraňovanie znamienok dnes robia desiatky súkromných zariadení, ktoré ponúkajú rôzne metódy na ich odstránenie. Kožní lekári sú však v tomto smere veľmi prísni. Prečo?
Odpovedá dermatovenerológ MUDr. Vladimír Hegyi.
Ako má postupovať človek, ktorý si objavil podozrivé znamienko?
"Vyšetrenie patrí do kompetencie odborného lekára. Existuje množstvo súkromných zariadení, ktoré majú schopných dermatológov, neodporúčame však dať si vyberať znamienka tam, kde to nie je pod kontrolou dermatológa. Dermatológ vám môže znamienko vyšetriť priamo na koži pomocou špeciálneho prístroja, dermatoskopu, ktorý znamienko niekoľkonásobne zväčší a ukáže prípadné skryté nerovnosti rozloženie pigmentu, prípadne známky aktivity rastu. Na základe tohto vyšetrenia lekár môže určiť diagnózu a stanoví ďalší postup, napríklad jeho vybratie."
Kto potom znamienko vyreže?
"Dermatológ by mal určiť, aké je to znamienko a ako ho treba vybrať. Ak zistí, že je to nezhubný kožný novotvar, chirurg ho môže bez obáv odstrániť. Ak však ide o podozrenie na nádorové bujnenie, odporučí dermatológ vyrezať znamienko aj s príslušným bezpečnostným lemom, čiže zdravou kožou, ktorá ho obrubuje. Pri malígnom melanóme treba nechať lem dvoj- až trojcentimetrový a operácia sa robí v celkovej anestézii."
Môžeme si dať znamienka odstrániť aj laserom?
"Znamienka sa zásadne odstraňujú chirurgicky. Nikdy nie laserom! Laser nepreniká dostatočne do hĺbky, a tak hrozí, že sa znamienko neodstráni celé. Navyše pri takomto ošetrení laser znamienko zničí a potom ho už nemožno poslať na dôležité histologické vyšetrenie, pri ktorom sa vylúči nádorové ochorenie kože."
Ani keď je znamienko na tvári a môže zostať jazva?
Nie, laser zásadne odmietame. Akékoľvek farebné zmeny na koži a materské znamienka sa nesmú riešiť laserom. Napriek tomu, že máme dermatoskop a vynikajúce skúsenosti a sme schopní odhadnúť povahu znamienka, aj tak existujú znamienka, pri ktorých si nikdy nemôžeme byť stopercentne istí. Absolútnu istotu, či nejde napríklad o malígny melanóm, poskytne jedine histologické vyšetrenie. Pri ošetrení laserom névus vlastne spálite, niet potom čo poslať na histológiu."
Môžeme ísť po odstránení znamienka na slnko?
"Nie. Niekoľko mesiacov po zákroku by ste sa nemali vystavovať slnečnému žiareniu, lebo hrozí, že sa vám na jazvách môžu vytvoriť nepekné pigmentové škvrny."
Dva mýty o znamienkach:
1. Len vyčnievajúce znamienka sú nebezpečné
Nie je to pravda. Všetci si myslia, že znamienka, ktoré sú v rovine kože, nie sú nebezpečné a treba sa zbaviť len tých, ktoré vyčnievajú. Vo väčšine prípadov je opak pravdou. Pri väčších, vystúpených znamienkach ide väčšinou o nezhubné záležitosti, ale nebezpečná môže byť práve nevinná miniatúrna trojmilimetrová bodka, ktorú si človek na svojej koži sám vôbec nevšimol.
2. Každé znamienko treba pre istotu dať von
Ani to nie je múdre. Vo všeobecnosti platí zásada, že kým sa so znamienkom nič nedeje, nie je na exponovanom mieste a nemení sa, môžete ho nechať na pokoji.
Keď však nejakým spôsobom začne na seba upozorňovať, treba vyhľadať odborného lekára - dermatológa, ktorý určí ďalší postup. (uj)