SME

Mydlo a voda môžu ublížiť. Aké chyby robia ľudia pri hygiene?

Čím nahradiť mydlo?

(Zdroj: unsplash.com)

Podať infúziu, ošetriť a previazať rany a preležaniny. Zmeniť polohu, umyť, vysušiť, prezliecť. Podať pohár vody a popri tom sa rozprávať, radiť, povzbudzovať. A najmä dávať nádej.

Rastislav Sokol pracuje ako profesionálny terénny ošetrovateľ v agentúre Ados. O chronicky chorých a imobilných pacientov sa v pohodlí ich domovov stará už takmer štvrťstoročie. Väčšina z jeho klientov je dlhodobo ležiacich, a práve to im najviac komplikuje život.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ako sa starať o najbližších, ktorí zostali odkázaní na našu pomoc a starostlivosť? Aké najčastejšie chyby robia tí, ktorí s opatrovaním blízkych začínajú a ako im predchádzať?

Skúsený ošetrovateľ pozná na väčšinu otázok správne odpovede a vie, čo pacientom pomáha.

Tri kľúčové veci

Ľudia, ktorí sa starajú o imobilných pacientov, často zabúdajú na tri dôležité veci.

„Je to pravidelné polohovanie, dostatočná hydratácia a kvalitná hygienická starostlivosť. Zmeniť polohu ležiaceho by sme mali každé dve až tri hodiny. Podľa toho, ako na tom je, môžeme striedať polohu na boku, na chrbte alebo na bruchu. Ide najmä o prevenciu vzniku dekubitov, čo je u ležiacich pacientov vážna a veľmi častá komplikácia,“ hovorí Sokol.

Súvisiaci článok Najčastejšie intímne problémy žien, o ktorých sa nehovorí Čítajte 

Dôležitá je podľa neho aj dostatočná hydratácia. Príbuzní sa často mylne obávajú, že ak ležiaci pacient pije pravidelne, bude častejšie potrebovať močiť. A to znamená pre niektorých ošetrovateľov komplikácie.

„Aj ležiaci človek by mal vypiť aspoň liter a pol tekutín denne. Pokiaľ nie, vznikajú rôzne ťažkosti, ktoré sa môžu odraziť na vzhľade kože, ktorá je suchá a popraskaná. Tým pádom je náchylnejšia na rôzne ochorenia a vznik preležanín,“ vysvetľuje profesionálny ošetrovateľ.

Moč je horší ako stolica

Vznik dekubitov podľa Sokola úzko súvisí s osobnou hygienou, preto je veľmi podstatná aj kvalitná starostlivosť o hygienu a čistotu.

„Moč je veľmi agresívna a dráždivá tekutina, ktorá k vzniku dekubitov často výrazne pomáha. Je to skrytá hrozba, pretože ho na pokožke vôbec nevidieť. Je oveľa horší ako stolica, ktorú vidíme a ľahko ju teda vieme odstrániť,“ radí Sokol.

Ako teda dôkladne očistiť ležiaceho pacienta? Zabudnite na vodu a mydlo, profesionálni ošetrovatelia si pomáhajú rôznymi čistiacimi penami a krémami.

„Ak je človek imobilný a veľmi ťažko sa s ním manipuluje, dostať ho do vane alebo sprchy je naozaj komplikované. Ja najradšej používam špeciálne čistiace peny TENA. Je to niečo ako mydlová voda, ktorá sa jednoducho nastrieka na intímne partie a potom sa vyutiera vlhčenými obrúskami,“ opisuje Sokol.

Čistú pokožku treba nakoniec ošetriť vhodným krémom.

„Vzniku dekubitov pomáhajú zabrániť aj špeciálne krémy, ktoré pôsobia ako ochranná bariéra. Ak sa o imobilného pacienta v tomto smere nepostaráme správne, preležaniny môžu vzniknúť už po niekoľkých hodinách,“ konštatuje ošetrovateľ.

Ako bezplatne získať profesionálneho ošetrovateľa?

Ak sa o imobilných blízkych ešte len začínate starať, v prvom rade by ste sa mali obrátiť na praktického lekára a konzultovať s ním zdravotný stav a potrebné postupy.

„Človek môže aj pri najlepšej snahe nakoniec ublížiť. Lekár môže odporučiť aj profesionálnu terénnu sestru alebo ošetrovateľa z Agentúry domácej ošetrovateľskej starostlivosti,“ konštatuje Sokol.

Táto služba je pre pacientov bezplatná a je plne hradená z verejného zdravotného poistenia.

Podľa Rastislava Sokola je najlepšie, ak sa o svojho imobilného príbuzného stará najbližšia rodina doma. Nie každý to však zvládne, má na to čas či fyzické alebo psychické predpoklady, prípadne nemá finančné možnosti zostať doma.

Ak sa do toho rozhodnete ísť, pri výbere inkontinenčnej pomôcky je dôležité dbať na niekoľko dôležitých kritérií. Špeciálne produkty sú pre mužov, iné pre ženy a svoj význam má aj úroveň mobility pacienta alebo množstvo uniknutého moču.

Veľmi dôležité je zamerať sa na to, aby pomôcka podporovala zdravie pokožky, najmä rýchlu absorpciu moču a jeho efektívne uzamknutie vo vnútri savého jadra.

„Vhodný výber pomôcok je na ošetrujúcom lekárovi alebo urológovi, ktorý ich zväčša predpisuje. Je potrebné vedieť, aké veľké množstvo moču potrebujeme zachytiť. Väčšina výrobcov ponúka na začiatok pacientom bezplatné vzorky, ktoré si môžu vyskúšať a zistia, čo im vyhovuje,“ hovorí geriatrička Eva Topinková.

Dôraz kladie na dobrú priedušnosť pomôcok, aby pri ich používaní koža dýchala a neprišlo k jej zapareniu. Plienkové nohavičky by tiež mali mať vhodnú veľkosť a dôležitá je ich výmena v pravý čas.

„Minimálne by sa mali meniť trikrát denne, niektoré pomôcky sú špeciálne konštruované a dokážu prijať väčšie množstvo tekutiny. Aby pri rôznych pohyboch neunikla, dokáže sa zmeniť na gél a nevytečie, aj keď je pomôcka naplnená,“ hovorí Topinková.

Prečo nepoužívať tradičné mydlo?

Pokožka seniorov je krehká a inkontinencia ju môže oslabiť ešte viac. Ak na nej zostane vlhkosť z moču alebo stolice dlhší čas, podráždi ju a koža už nie je schopná vytvoriť si dostatočnú ochrannú bariéru. Rôzne baktérie tak môžu jednoducho spôsobiť nepríjemnú vyrážku, v horších prípadoch dokonca vznik dekubitov.

Súvisiaci článok Toto sú zdravotné problémy, o ktorých muži nehovoria Čítajte 

Skúsení ošetrovatelia vedia, že časté umývanie bežným mydlom a vodou môže stav pokožky výrazne zhoršiť. Mydlo totiž kožu vysušuje, čím sa ešte viac oslabuje. Môže to spôsobiť vyrážky, ktoré v kombinácii s inkontinenciou oslabujú schopnosť pokožky brániť sa infekciám.

Čím teda nahradiť mydlo? Na trhu je viacero produktov, ktoré sa dajú použiť aj bez potrebného oplachovania, navyše pokožku seniorov zvlhčujú a chránia.

Multifunkčná bielizeň

Pomôckou, ktorá môže výrazne zlepšiť ťažkosti s inkontinenciou, sú špeciálne spodné bielizne pre ženy aj mužov TENA.

Ženská inkontinenčná bielizeň TENA je diskrétna a chráni pred únikom moču a zápachom. Ženské nohavičky vhodné na nosenie pri oslabení močového mechúra sú dostupné v rôznych štýloch, farbách aj veľkostiach, aby sa hodili k oblečeniu aj na každú príležitosť.

Inkontinenčná spodná bielizeň pre mužov od značky TENA má mužský štýl a bezpečný strih pre spoľahlivú diskrétnu ochranu. Bezpečná absorpčná zóna je umiestnená vpredu, kde to muži potrebujú najviac, a efektívne uzamyká úniky moču aj zápach. Bielizeň je navrhnutá tak, aby vyzerala ako bežné boxerky.

Tento článok vám prináša TENA.

Pravidlá spolupráce medzi inzerentmi a redakciou si môžete pozrieť v tomto odkaze.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  4. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  5. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  6. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  7. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  8. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  1. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  2. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  3. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  4. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  5. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  6. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  7. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  8. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 13 866
  2. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 8 969
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 7 671
  4. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 801
  5. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 754
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 132
  7. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 635
  8. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 3 078
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu