BRATISLAVA 3 . júla (SITA) - Na dôležitosť dodržiavania správneho pitného režimu v týchto letných mesiacoch upozorňuje občanov Slovenska hlavný hygienik Ivan Rovný. Prijímanie dostatočného množstva tekutín má podľa neho význam predovšetkým počas letných horúčav. Pri vysokej teplote vzduchu totiž dochádza k dehydratácii organizmu, zahusťuje sa krv, čo má za následok možné poruchy funkcie všetkých telesných orgánov. Tým sa zvyšuje riziko srdcových i mozgových cievnych príhod.
Neodporúčajú sa piť minerálne vody s vysokým obsahom sodíka (Na). Za vhodné nápoje sa okrem čistej vody považujú ovocné a bylinkové čaje, citronáda z čerstvého citróna a nesladené ovocné šťavy najmä z čerstvého ovocia. Kupované džúsy je vhodné riediť čerstvou vodou.
V letnom období človek stráca potením, močom, stolicou a dýchaním približne tri litre vody denne, a tú treba doplniť. Piť by sa malo denne minimálne tri litre tekutín, hlavne nesladené nealkoholické nápoje. Vhodnejšie je piť priebežne menšie množstvá nie príliš studených tekutín. Potrebné je obmedziť pitie alkoholu. Dbať na pitný režim je dôležité hlavne u detí. "U starších ľudí je potrebné vziať do úvahy vekom potlačený pocit smädu, z čoho vyplýva, že starší ľudia musia cielene myslieť na dostatočný príjem tekutín, pretože aj mierna dehydratácia organizmu môže skomplikovať iné chronické ochorenie," varuje Rovný.
V letných mesiacoch je potrebné dbať aj na správne stravovanie. Strava by mala byť ľahko stráviteľná, s nižšou energetickou hodnotou. Ideálne sú celozrnné výrobky, ovocie, zelenina, nízkotučné mliečne výrobky, ryby, hydina, zemiaky a strukoviny. Slnečné žiarenie najmä pri opaľovaní a hlavne opaľovaní spojenom s fajčením spotrebúva antioxidanty v organizme. Ide najmä o vitamíny A (resp. betakarotén- provitamín A) ,C a E. Vitamín A sa nachádza napríklad v mrkve, paradajkách, malinách, marhuliach, masle, rybách. Vitamín C je v ovocí - čierne ríbezle, jahody, citrusové ovocie, kivi, maliny, černice, zelenine - paprika, karfiol, kel, kaleráb, paradajky, zemiakoch. Vitamín E sa nachádza v rastlinných tukoch a olejoch, zelenine, orechoch, obilných klíčkoch. Veľmi účinným antioxidantom je však aj lykopén, ktorý je v paradajkách a červenom melóne. Pri príprave jedla by sme mali uprednostniť varenie, dusenie a pečenie pred vyprážaním, fritovaním.